2020-09-09

Francuska komedia prosto z Cannes - film „Weselny toast” premierowo na 10. MFF Transatlantyk

Już 1 października rozpocznie się 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transatlantyk w Katowicach. To właśnie tam odbędzie się polska premiera filmu „Weselny toast” („The Speech”) w reżyserii Laurenta Tirarda. Prezentowany w tegorocznej selekcji Festiwalu w Cannes, najnowszy film twórcy lubianych przez widzów tytułów - np. „Sztuka kłamania” czy „Mikołajek” - zostanie wyświetlony w sekcji Kalejdoskop, czyli przeglądzie najciekawszych tytułów ostatnich miesięcy.

Reżyser z czułością i wspaniałym poczuciem humoru portretuje Adriena, który dowiaduje się, że będzie musiał wygłosić przemowę na weselu swojej siostry. Problem w tym, że mężczyzna właśnie rozstał się z dziewczyną i wpadł w głęboki kryzys. Śledzący jego poczynania „Weselny toast” to rozbrajający i wzruszający film, przywołujący na myśl najlepsze dzieła Woody’ego Allena.

Jubileuszowa 10. edycja Transatlantyk Festival odbędzie się między 1 a 8 października w Katowicach. Pierwsza śląska odsłona Transatlantyku będzie miała nową formę, odpowiadającą na wyzwania związane z wymogami bezpieczeństwa oraz koniecznością utrzymywania fizycznego dystansu. Pokazy festiwalowe odbędą się zarówno w katowickich kinach, jak i online. Choć dla branży filmowej ten rok jest wyjątkowo trudny, program Festiwalu będzie jak zwykle obszerny i zróżnicowany, wypełnią go polskie premiery najciekawszych filmów z największych światowych festiwali, najlepsze rodzime filmy krótkometrażowe, doskonała klasyka, a także spotkania z gośćmi, debaty, masterclassy oraz koncerty.

Dystrybucja filmu „Weselny toast" w Polsce: Gutek Film. Premiera kinowa jest przewidziana na pierwszy kwartał 2021 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.transatlantyk.org.