2020-10-20

Filmy Gutek Film w kinie i online w ramach 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival

5 listopada rozpocznie się największy w Polsce i jeden z największych w Europie wirtualny festiwal najnowszego kina fabularnego – wyjątkowa, połączona odsłona 20. MFF Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival. W dniach 5-15 listopada będzie można obejrzeć na festiwalowej platformie ponad 170 nowych filmów (w tym ponad 130 pełnometrażowych) z programu obu festiwali. Fizycznie, w salach kinowych Kina Nowe Horyzonty we Wrocławiu, odbędzie się jedynie kilka symbolicznych pokazów, zorganizowanych zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

Festiwal premierowo otworzą filmy z repertuaru Gutek Film: „Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego oraz „Sweat” Magnusa von Horna. Polscy widzowie po raz pierwszy zobaczą również tytuły, które święciły triumfy na największych światowych festiwalach, w tym m.in. „Ludzki głos” Pedro Almodóvara, „Aidę” Jasmili Žbanić, „Nowy porządek” Michela Franco, oraz „Gundę” Wiktora Kossakowskiego.

Wymienione filmy będą miały na festiwalu swoje polskie premiery, a dystrybutorem wszystkich tytułów jest Gutek Film.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie www.nowehoryzonty.pl.

Sprzedaż biletów na seanse rozpocznie się 27 października o godzinie 12.00 poprzez stronę www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty.

FILM OTWARCIA
„Zabij to i wyjedź z tego miasta”
reż. Mariusz Wilczyński

Polska 2020

Pokazy online i w kinie.

Nagradzana na całym świecie animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska.

W regularnej dystrybucji od 22 stycznia 2021.

FILM OTWARCIA
„Sweat”
reż. Magnus von Horn

Polska, Szwecja 2020

Pokazy tylko w kinie.

Oficjalna selekcja Festiwalu w Cannes 2020.
„Sweat” to trzy dni z życia Sylwii Zając (w tej roli Magdalena Koleśnik), motywatorki fitness, której obecność w mediach społecznościowych nadała status celebrytki. Choć jest śledzona przez setki tysięcy osób, otoczona oddanymi współpracownikami i podziwiana przez dalekich znajomych, w jej życiu brakuje bliskości.

W regularnej dystrybucji wiosną 2021 roku.

„Aida”
(Quo vadis, Aida?)

reż. Jasmila Žbanić

Bośnia i Hercegowina, Austria, Rumunia, Holandia, Niemcy, Polska, Francja, Norwegia 2020

Pokazy tylko online.

Oficjalna selekcja Festiwalu w Wenecji 2020.
Główną bohaterką jest tłumaczka (Jasna Duričić) – starająca się scalić świat zmierzający ku zagładzie. To film, który zostaje mocno w głowie, porusza do żywego, rozszarpuje serca widzów.

W regularnej dystrybucji wiosną 2021 roku.

„Gunda”
reż. Wiktor Kossakowski  
Norwegia, USA 2020

Pokazy online i w kinie.

Film otwarcia sekcji Oslo/Reykjavik.
Pokazywana premierowo na festiwalu w Berlinie, „Gunda", to więcej niż film. To wyraz solidarności ze zwierzętami, świadectwo troski, prośba o wybaczenie, dyskretny apel do naszej wrażliwości. Wyprodukowana przez Joaquina Phoenixa historia świni, jej nieporadnej gromadki dzieci, jednonogiego kurczaka i stada krów, to głębokie duchowe doświadczenie, przekraczajace bariery oddzielające nas od innych gatunków, fascynująca medytacja o egzystencji.

W regularnej dystrybucji wiosną 2021 roku.

„Ludzki głos”
(The Human Voice)

reż. Pedro Almodóvar

Hiszpania 2019

Pokazy tylko w kinie.

Oficjalna selekcja Festiwalu w Wenecji 2020.
Pierwszy anglojęzyczny film hiszpańskiego mistrza Pedro Almodóvara z magnetyczną Tildą Swinton w roli głównej, nakręcony już w trakcie lockdownu spowodowanego pandemią. Wzruszająca opowieść o utraconej miłości i zaczynaniu życia od nowa, inspirowana monodramem Jeana Cocteau.

W regularnej dystrybucji wiosną 2021 roku.

„Nowy porządek”
(Nuevo orden)

reż. Michel Franco

Meksyk, Francja 2020

Pokazy tylko online.

Nagrodzony na Festiwalu w Wenecji Srebrnym Lwem wstrząsający dramat Michela Franco („Pragnienie miłości”, „Opiekun”) to dystopijna wizja świata, w którym ogromne różnice klasowe doprowadzają do zamieszek na ogromną skalę.

W regularnej dystrybucji wiosną 2021 roku.

„Daleko od Reykjavíku”
(Héraðið)

reż. Grímur Hákonarson

Islandia, Dania, Niemcy, Francja 2019

Pokazy tylko online.

Nowy film twórcy kinowego przeboju „Barany. Islandzka opowieść”, ponownie rozgrywający się w zachwycających pejzażach Islandii. Lokalna Erin Brokovich pokazuje, że nie zawsze warto podążać za stadem.

Film w kinach od 4 września 2020 roku.