Dziewczyna z igłą

Pigen med nålen

Karoline, młoda pracownica fabryki stara się przetrwać w Kopenhadze tuż po pierwszej wojnie światowej. Gdy zachodzi w ciążę, traci pracę i zostaje pozostawiona sama sobie. Wtedy poznaje Dagmar – charyzmatyczną właścicielkę nielegalnej agencji adopcyjnej, pomagającej matkom znaleźć nowe domy dla ich niechcianych dzieci. Nie mając żadnej alternatywy, Karoline podejmuje u Dagmar pracę jako mamka. Kobiety nawiązują niċ porozumienia, jednak świat Karoline rozpada się na kawałki, gdy odkrywa szokująca prawdę o swojej mocodawczyni. 

Współscenarzystą filmu (w duecie z Line Langebek) i reżyserem jest Magnus von Horn, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. „Intruz" – jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny – zdobył m.in. nagrodę za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zapewnił reżyserowi Paszport Polityki. Polskojęzyczny „Sweat" znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020, a także zdobył 6 statuetek na festiwalu w Gdyni, w tym Srebrne Lwy.

W „Dziewczynie z igłą” w rolę Karoline wcieliła się Vic Carmen Sonne („Godland", „Królestwo: Exodus"), partneruje jej laureatka Srebrnego Niedźwiedzia („Komuna") Trine Dyrholm, znana również z „Królowej Kier". 

Film Magnusa von Horna jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji dofinansowaną m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest Mariusz Włodarski z Lava Films. Film powstał przy znaczącym zaangażowaniu polskich twórców (ponad 140 osób w niemal każdym pionie produkcji!). Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („IO", „Sweat"), montażystką jest Agnieszka Glińska („Lamb", IO"), główną scenografką Jagna Dobesz („Moje wspaniałe życie", „Silent Twins"), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali („Sweat", „A Real Pain"). 

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2024
Konkurs Główny

INFORMACJE

Reżyseria: Magnus von Horn

Występują: Vic Carmen Sonne, Trine Dyrholm, Besir Zeciri, Avo Knox Martin, Joachim Fjelstrup

Kraj produkcji: Polska, Szwecja, Dania

Rok produkcji: 2024

Język oryginalny: duński

Gatunek: dramat

Czas trwania: 115 min

PREMIERA W KINIE WKRÓTCE