Dzień Kina Polskiego z „Dziewczyną z igłą”. Nagrodzony Srebrnymi Lwami film Magnusa von Horna przedpremierowo 11 listopada w 28 miastach
Triumfująca na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Dziewczyna z igłą” zdobyła aż 11 nagród, w tym drugą najważniejszą nagrodą festiwalu, czyli Srebrne Lwy. Najnowszy film Magnusa von Horna zdobył również Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych, które jest organizatorem nadchodzącego Dnia Kina Polskiego. W trakcie tego święta rodzimej kinematografii polska publiczność będzie mogła zobaczyć przedpremierowo ten najgłośniejszy polski film ostatnich miesięcy. Pokazy odbędą się w Dzień Niepodległości, 11 listopada, w kinach studyjnych w 28 polskich miastach. „Dziewczyna z igłą” w kinach od 17 stycznia.
Dzień Kina Polskiego to święto rodzimej kinematografii, podczas którego publiczność będzie miała okazję zobaczyć najważniejsze, nagradzane oraz premierowe produkcje polskich twórców. Wydarzenie jest doskonałą okazją, by odkryć i na nowo docenić polską twórczość filmową. Na ekranach pojawią się filmy, które zdobyły uznanie krytyków na festiwalach krajowych i zagranicznych, a także produkcje stworzone przez młodych, utalentowanych reżyserów. Rozwój polskiego kina pełni ważną rolę w budowaniu tożsamości narodowej. Dzień Kina Polskiego ma na celu popularyzację polskiej twórczości filmowej, a także zachęcanie widzów do wspierania rodzimej kultury zgodnie z hasłem #DobreboPolskie.
Współscenarzystą filmu (w duecie z Line Langebek) i reżyserem jest Magnus von Horn, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. „Intruz" – jego pierwszy pełnometrażowy film fabularny – zdobył m.in. nagrodę za scenariusz i reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i zapewnił reżyserowi Paszport Polityki. Polskojęzyczny „Sweat" znalazł się w oficjalnej selekcji MFF Cannes 2020, a także zdobył 6 statuetek na festiwalu w Gdyni, w tym Srebrne Lwy. Film Magnusa von Horna jest koprodukcją Danii, Polski i Szwecji dofinansowaną m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim producentem jest Mariusz Włodarski z Lava Films. Film powstał przy znaczącym zaangażowaniu polskich twórców (ponad 200 osób w niemal każdym pionie produkcji!). Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek („IO", „Sweat"), montażystką jest Agnieszka Glińska („Lamb", IO"), główną scenografką Jagna Dobesz („Moje wspaniałe życie", „Silent Twins"), a kostiumy powstały pod okiem Małgorzaty Fudali („Sweat", „A Real Pain").
Lista pokazów przedpremierowych filmu „Dziewczyna z igłą” w ramach Dnia Kina Polskiego, 11 listopada:
-
Białystok, Kino Forum
-
Bolesławiec, Kino Forum
-
Bydgoszcz, Kino Orzeł
-
Ciechanów, Kino Łydynia
-
Częstochowa, Ośrodek Kultury Filmowej Kino Iluzja
-
Elbląg, Kino Światowid
-
Gdańsk, Kino Kameralne Cafe
-
Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe
-
Gliwice, Kino Amok
-
Jarocin, Kino Echo
-
Jelenia Góra, Kino Lot
-
Katowice, Kino Rialto
-
Katowice, Kino Światowid
-
Konin, Kino Oskard
-
Kraków, Kino Agrafka
-
Kraków, Kino KIka
-
Kraków, Kino Mikro
-
Kraków, Kino Pod Baranami
-
Kraków, Kino Kijów
-
Legnica, Kino Piast
-
Łódź, Kino Charlie
-
Olsztyn, Kino Studyjne Awangarda 2
-
Oława, Kino Odra
-
Połczyn Zdrój, Kino Goplana
-
Poznań, Kino Pałacowe
-
Radom, Kino Elektrownia
-
Szczecin, Kino Pionier
-
Tarnów, Kino Marzenie
-
Wałbrzych, Kino Apollo
-
Warszawa, Kino Muranów
-
Warszawa, Kino Atlantic
-
Warszawa, Kino Wisła
-
Warszawa, Kinoteka
-
Wrocław, Dolnośląskie Centrum Filmowe
-
Żywiec, Kino Janosik
Sprzedaż biletów na stronach i w kasach kin.
Organizatorem przeglądu jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
„Dziewczyna z igłą” w kinach od 17 stycznia.