Dogville

Dogville

Najnowszy film reżysera „Przełamując fale” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes „Tańcząc w ciemnościach”. Jedno z najoryginalniejszych europejskich przedsięwzięć filmowych ostatnich lat. Lars von Trier zgromadził na planie wyśmienitą obsadę, w tym zarówno legendy Hollywood, jak i gwiazdy świecące od niedawna. Udział wzięli m.in. Lauren Bacall („Prêt-àPorter”), Ben Gazzara („Big Lebowski”), James Caan („Ojciec chrzestny”), a także Chloë Sevigny („Dzieciaki”), Jeremy Davies („Szeregowiec Ryan”), Paul Bettany („Piękny umysł”). Natomiast w głównej roli wystąpiła Nicole Kidman, nagrodzona w tym roku Oscarem za film „Godziny”.

Tak doborowa stawka aktorska w połączeniu z niezwykłym pomysłem inscenizacyjnym reżysera zaowocowała fascynującym obrazem, będącym przenikliwym studium ludzkiej natury. To uniwersalna opowieść o tym, jak dobro może łatwo przerodzić się w zło. Akcja filmu, będącego pierwszą częścią trylogii „U, S i A”, rozgrywa się w małej osadzie położonej w Górach Skalistych. Jest początek lat 30-tych, czas Wielkiego Kryzysu. Do Dogville przyjeżdża Grace, która ucieka przed nasłanymi na nią gangsterami i szuka schronienia. Społeczność miasteczka, po namowach swego samozwańczego lidera, mimo ryzyka jakie się z tym wiąże, zgadza się udzielić kobiecie pomocy. W podzięce Grace ma dla nich pracować. Początkowo wszystko idealnie się układa, pracy nie jest zbyt wiele, a mieszkańcy Dogville są zadowoleni. Wkrótce jednak, mając świadomość swojej władzy nad dziewczyną, zaczynają ją wykorzystywać na wszelkie możliwe sposoby. Powoli sytuacja staje się trudna do zniesienia...

Choć „Dogville” wyjechało z Cannes, gdzie miała miejsce jego światowa premiera, bez nagród, międzynarodowa krytyka filmowa i publiczność były zgodne – w ich opinii był to najlepszy film tegorocznego festiwalu. To on budził żywe reakcje i prowokował do dyskusji. Okrzyknięto go jednym z najwybitniejszych dzieł duńskiego reżysera, a jego samego nazwano najoryginalniejszym europejskim filmowcem. 

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2003
Konkurs Główny
Europejskie Nagrody Filmowe 2003
Najlepszy Reżyser
Najlepsze Zdjęcia
Cezary 2004
Najlepszy Film Europejski (nominacja)

INFORMACJE

Reżyseria: Lars von Trier

Występują: Nicole Kidman, Paul Bettany, Stellan Skarsgard

Kraj produkcji: Niemcy, Francja, Szwecja, Dania, Wielka Brytania, Holandia, Norwegia, Finlandia, Włochy

Rok produkcji: 2003

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dramat, thriller

Czas trwania: 137 min.

PREMIERA W KINIE 3 Października 2003


PREMIERA NA DVD 1 Stycznia 2004

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

PRASA O FILMIE