Carol

Carol

Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki – „najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat” (The Guardian).

„Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine”), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”).

„Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.

Światowa premiera filmu odbyła się podczas ostatniego festiwalu filmowego w Cannes, gdzie Rooney Mara otrzymała nagrodę za najlepszą rolę żeńską. Film otrzymał w tym roku pięć nominacji do Złotych Globów, a także rekordową liczbę nominacji do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej BAFTA.

Ten film opowiada o dwóch bardzo różnych kobietach, które zauważają się i podążają w swoją stronę, aż do chwili, kiedy już bardziej nie można się do siebie zbliżyć. 
Todd Haynes

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2015
Najlepsza Aktorka (Rooney Mara)
Palma Queer
Camerimage 2015
Złota Żaba
Oscary 2016
6 nominacji, w tym za najlepsze zdjęcia i najlepszy scenariusz adaptowany
Złote Globy 2016
5 nominacji, w tym dla najlepszego filmu i za najlepszą reżyserię
BAFTA 2016
9 nominacji, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i za najlepsze zdjęcia
Film Independent Spirit Awards 2016
Najlepsze Zdjęcia

INFORMACJE

Reżyseria: Todd Haynes

Występują: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler

Kraj produkcji: USA, Wielka Brytania

Rok produkcji: 2015

Język oryginalny: angielski

Gatunek: dramat, romans, obyczajowy

Czas trwania: 118 min.

PREMIERA W KINIE 4 Marca 2016


PREMIERA NA DVD 14 Listopada 2016

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

ZOBACZ NA VOD

PRASA O FILMIE