2021-07-19

Cannes 2021: 5 nagród dla filmów w dystrybucji Gutek Film! Leos Carax z nagrodą za reżyserię za „Annette”

W sobotę wręczono nagrody 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Członkowie festiwalowego Jury, na którego czele stał Spike Lee, przyznali najważniejsze laury filmom, do których Gutek Film zakupił prawa do dystrybucji.

Nagrodę za Najlepszą Reżyserię otrzymał Leos Carax za film „Annette” z Adamem Driverem i Marion Cotillard. W jego imieniu nagrodę odebrali bracia Ron i Russel Mael, członkowie zespołu Sparks, którzy wspólnie z Caraxem są autorami scenariusza do filmu oraz twórcami piosenek. Odbierając statuetkę bracia Mael podkreślali, jak bardzo są zadowoleni z finalnego efektu współpracy. Mieliśmy w głowie wiele pomysłów, ale film okazał się jeszcze lepszy, niż to sobie wyobrażaliśmy. Carax to wyjątkowy reżyser, który od początku podzielał naszą wizję jak mógłby wyglądać współczesny musical, odległy od klisz typowych dla dzieł wystawianych na Broadwayu i realizowanych w Hollywood.

Nagrodę Grand Prix festiwalu (ex aequo z filmem „Compartment N°6” Juho Kuosmanena) zdobył nowy film irańskiego mistrza Asghara Farhadiego „Bohater”. Na konferencji prasowej po rozdaniu nagród reżyser zapytany o swój sukces mówił: Mój sekret to po prostu opowiadać historie. To najbardziej przemawia do widzów.

Ron i Russel Mael, członkowie zespołu Sparks, odbierają Nagrodę za Najlepszą Reżyserię dla Leosa Caraxa za film „Annette” na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Asghar Farhadi (po prawej) z Grand Prix za film „Bohater” na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes

Nagrodę dla Najlepszego Aktora otrzymał Caleb Landry Jones za rolę w filmie Justina Kurzela „Nitram”. Kiedy skończyliśmy zdjęcia czułem, że udało nam się osiągnąć coś niezwykłego. Niesamowite było zobaczyć jak publicznośc w Cannes reagowała na film. Czuję, że zostaliśmy zrozumiani, mówił aktor na konferencji prasowej po ceremonii.

Japończyk Ryûsuke Hamaguchi - wraz ze współscenarzystą Takamasa Oe - został uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Scenariusz do filmu „Drive My Car”, adaptację opowiadania Harukiego Murakamiego.

Nagrodę otrzymał również pokazywany w sekcji Un Certain Regard festiwalu w Cannes film „Lamb” Valdimara Jóhannssona - jury przyznało tej islandzko-szwedzko-polskiej produkcji Prize of Originality.

Gratulujemy również Stowarzyszeniu Nowe Horyzonty, które jest dystrybutorem zwycięzców tegorocznego festiwalu w Cannes: nagrodzonego Złotą Palmą „Titane” Julii Ducournau oraz „Memorii” Apichatponga Weerasethakula, laureata Nagrody Jury.

Ryûsuke Hamaguchi z nagrodą za Najlepszy Scenariusz za film „Drive My Car” na 74. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes 

Caleb Landry Jones z nagrodą dla Najlepszego Aktora w filmie „Nitram” Justina Kurzela


Poniżej znajduje się pełna lista tytułów obecnych w programie Cannes, do których Gutek Film zakupił prawa do dystrybucji na Polskę. Dokładne daty premier podamy wkrótce.

„Annette”, reż. Leos Carax, Francja
Najlepsza Reżyseria MFF w Cannes 2021
premiera: 20 sierpnia 2021

„Bohater” (A Hero), reż. Asghar Farhadi, Iran, Francja
Grand Prix MFF w Cannes 2021
premiera: pierwsza połowa 2022

„Drive My Car”, reż. Ryûsuke Hamaguchi, Japonia
Najlepszy Scenariusz MFF w Cannes 2021
premiera: jesień 2021

„Nitram”, reż. Justin Kurzel, Australia
Najlepszy Aktor MFF w Cannes 2021
premiera: 2022

„Lamb”, reż. Valdimar Jóhannsson, Islandia, Szwecja, Polska
Prize of Originality w sekcji Un Certain Regard MFF w Cannes 2021
premiera: zima 2021

„Paryż, 13. dzielnica” (Les Olympiades), reż. Jacques Audiard, Francja
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2021
premiera: pierwszy kwartał 2022

„Gorączka” (Petrov's Flu), reż. Kirył Serebrennikow, Rosja
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2021
premiera: 2022

„Trzy piętra” (Tre piani), reż. Nanni Moretti, Włochy, Francja
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2021
premiera: 2022

„Lingui”, reż. Mahamat-Saleh Haroun, Francja, Niemcy, Belgia
Konkurs Główny – Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2021
premiera: 2022

„Gdzie jest Anna Frank?” (Where Is Anne Frank), reż. Ari Folman, Belgia, Francja, Izrael
 Oficjalna selekcja MFF w Cannes 2021
premiera: wiosna 2022