2021-09-17

Wstrząsający obraz wojny widzianej oczami kobiety - „Aida” od dziś w kinach

To był szok, który nauczył nas, że świat może wywrócić się do góry nogami w ciągu jednej chwili. Życie jest kruche. System jest kruchy. To poczucie stale mi towarzyszy. – mówi Jasmila Žbanić, reżyserka nominowanej do Oscara, pokazywanej w Konkursie Festiwalu w Wenecji „Aidy”. Podobnie jak w głośnej, nagrodzonej przed laty Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Grbavicy”, również i w swoim najnowszym filmie Žbanić podejmuje temat wojny w byłej Jugosławii. A dokładnie masakry w Srebrenicy, gdzie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, mężczyzn i chłopców, zostało zamordowanych przez Serbów na oczach żołnierzy międzynarodowych sił pokojowych.

 

Sprawdź seanse filmu w Twoim mieście: https://bilety.gutekfilm.pl/aida

 

 

6 powodów dla których warto obejrzeć ten film:

 

1. Wstrząsająca opowieść o jednej z największych tragedii w historii współczesnej Europy.
2. Wojna widziana oczami kobiet: reżyserki oraz głównej bohaterki, która walczyo życie swojej rodziny.
3. Film pokazywany na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych oraz nominowany do najważniejszych nagród na świecie, w tym do Oscara zaNajlepszy Film Międzynarodowy.
4. Muzykę do filmu stworzył Antoni Komasa- Łazarkiewicz („Szarlatan”), kostiumy Małgorzata Karpiuk („Wilkołak”), a montażystą jest Jarosław Kamiński („Zimna wojna”). Produkcją „Aidy” zajęła się nagrodzona Oscarem za „Idę” Ewa Puszczyńska.
5. Jeden z najlepiej przyjętych filmów 20. MFF Nowe Horyzonty.
6. 97/100 punktów Metascore w serwisie Metacritic, oraz 100% pozytywnych ocen na Rotten Tomatoes. W Polsce średnia na Filmweb.pl wynosi aż 8,1 od widzów i 8,4 od krytyków.


Media o filmie:


☛ Ludobójstwo w Srebrenicy widziane oczami matki. Przeszywający, brutalny i równocześnie subtelny obraz wojny na Bałkanach i kompromitacji błękitnych beretów ONZ.
Łukasz Adamski, wPolityce i Radio Olsztyn
☛  Pomimo wyraźnego wątku politycznego "Aida" pozostaje dramatem o uniwersalnej wymowie. Historyczne zawirowania są tłem dla losów rodziny, która musi zmierzyć się z niewyobrażalną tragedią.
Aleksandra Krajewska, Filmweb
☛ To jeden z tych filmów, po których się siedzi przez godzinę z gulą w gardle i nic nie można z siebie wydusić.
Kalina Mróz, Gazeta Wyborcza
☛ Mocne kino, świetny pomysł na bohaterkę.
Piotr Guszkowski, Gazeta Wyborcza
☛ Chwyta za serce i je rozrywa. Miłość umiera tutaj ostatnia, chociaż sąsiad sąsiadowi jest wilkiem.
Marcin Radomski, KinoRozmowa
☛ Aida to najważniejszy i najbardziej poruszający film tego roku. Chwytająca za gardło opowieść, w której masakra w Srebrenicy odbija się w oczach jedynej w swoim rodzaju kobiety.
Piotr Piskozub, NaEkranie