4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni

4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile

Schyłkowe lata komunizmu w Rumunii. Ponurzy ludzie, nieoświetlone, opustoszałe, zimowe ulice, szarość i wszechobecna brzydota. Nic, co dawałoby choć odrobinę nadziei na zmianę, na lepsze, kolorowe, bardziej radosne życie. W takich realiach żyją i studiują przyjaciółki Otilia i Găbiţă, dla których, mimo wszystko, życie ma jeszcze posmak przygody i oczekiwania na spełnienie marzeń. Do czasu jednak, kiedy Găbiţă dowiaduje się, że jest w ciąży. Boi się zostać samotną matką, obawia się reakcji rodziców i otoczenia, nie chce rzucić studiów. Aborcja byłaby jakimś wyjściem z sytuacji, jest jednak nielegalna; poddanie się zabiegowi to już nie tylko dylemat moralny, ale również swoiste „droczenie się” z władzą, totalitaryzmem. Otylia pomaga swojej przyjaciółce w załatwieniu wszystkich formalności, rezerwuje pokoik w tanim hotelu, umawia spotkanie z tajemniczym Panem Bebe, podtrzymuje na duchu i wspiera. Obie dziewczyny razem przechodzą przez doświadczenie, po którym nic już nie będzie takie samo.

Film „4 miesiące, 3 tygodni i 2 dni”, 38-letniego rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu, stał się najważniejszym wydarzeniem artystycznym festiwalu w Cannes 2007. Wyróżniony najbardziej prestiżową nagrodą festiwalu - Złotą Palmą oraz nagrodą FIPRESCI wzbudził zachwyt nie tylko jury, ale również publiczności i dziennikarzy. Reżyser odbierając nagrodę powiedział: To wszystko wydaje mi się bajką. Rok temu nie mieliśmy nawet pomysłu na ten projekt, sześć miesięcy temu nie mieliśmy pieniędzy, aby go zrealizować, w końcu marzyliśmy, aby znaleźć się w którymkolwiek konkursie w Cannes. Dlatego chciałem podziękować jury i ludziom pracującym przy festiwalu za możliwość uczestnictwa w konkursie. Historia, w którą tak bardzo wierzyliśmy, dotrze teraz do wielu ludzi. Myślę, że ta nagroda daje nadzieję wszystkim niezależnym filmowcom z małych krajów, ponieważ jest potwierdzeniem, że olbrzymi budżet i znane gwiazdy nie są niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Opowiadający o czasach komunizmu film przede wszystkim skupia się na ludziach. Kontekst historyczny jest tu ważny i znaczący, ale stanowi tło dla pokazania zmagań dwóch młodych kobiet z rzeczywistością, własnymi emocjami i moralnością. W karkołomnym, wydawałoby się, połączeniu filmu dokumentalnego i thrillera reżyser przekazał prawdę o doświadczeniach i uczuciach w rzeczywistości, odmawiającej prawa do szczerości i ludzkich odruchów. Długie ujęcia pozwalają dojrzeć i wybrzmieć narastającym emocjom.

„4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” to część większego projektu, noszącego tytuł „Tales from the Golden Age” - osobiste, subiektywne spojrzenie na historię komunizmu w Rumunii. U podstaw całego projektu leży idea przybliżenia tych nienormalnych czasów, kiedy ludzie starali się żyć normalnie. Projekt jest próbą opisania czasów komunizmu nie w sposób bezpośredni, ale poprzez ludzi i ich indywidualne historie.

Nagrody i festiwale

MFF Cannes 2007
Złota Palma
Nagroda FIPRESCI
Europejskie Nagrody Filmowe 2007
Najlepszy Film
Najlepszy Reżyser
Złote Globy 2008
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny (nominacja)
Nagrody Goya 2009
Najlepszy Film Zagraniczny
Cezary 2008
Najlepszy Film Zagraniczny (nominacja)
FIPRESCI Grand Prix
Najlepszy Film Roku 2007
Polskie Nagrody Filmowe ORŁY 2008
Najlepszy Film Europejski (nominacja)

INFORMACJE

Reżyseria: Cristian Mungiu

Występują: Adi Carauleanu, Luminita Gheorghiu, Vlad Ivanov

Kraj produkcji: Rumunia, Belgia

Rok produkcji: 2007

Język oryginalny: rumuński

Gatunek: dramat

Czas trwania: 103 min.

PREMIERA W KINIE 5 Października 2007


PREMIERA NA DVD 15 Lutego 2008

ZOBACZ NA DVD

KUP DVD

PRASA O FILMIE