Filmy

Pochwała miłości

Tytuł oryginalny: Eloge de l'amour
Tytuł angielski/międzynarodowy: In Praise of Love
Reżyser: Jean-Luc Godard
Występują: Jeremy Lippmann, Bruno Putzulu, Ceceile Camp
Kraj produkcji: Francja, Szwajcaria
Rok produkcji: 2001
Data premiery: 10 stycznia 2003
Język oryginalny: francuski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 98 min.


Pochwała miłości – zaprezentowana w konkursie festiwalu w Cannes w 2001 – to najnowsze dzieło współtwórcy Nowej Fali – Jean-Luc Godarda. Jest to esej filmowy, zawierający przemyślenia klasyka kina na temat pamięci, czasu i uczuć. Pochwała miłości jest wyprawą w poszukiwaniu nowych środków filmowego wyrazu, uwodzi i prowadzi przez labirynt bogactwa filmowej symboliki i intelektualnych rozmyślań.

Bohaterem Pochwały miłości jest Edgar, który chce zrobić film, napisać powieść lub operę o związkach międzyludzkich. Godard dzieli film na dwie części: pierwsza filmowana jest na taśmie czarno-białej, druga – kolorowej.

W części pierwszej Pochwały miłości prowadzone są rozmowy na temat projektu, którego tematem ma być miłość, ukazana na przykładzie trzech par:  młodej, w wieku dojrzałym i starszej. Bohater zatrudnia młodą kobietę, którą poznał trzy lata wcześniej. W momencie, w którym realizacja projektu staje się coraz bardziej realna, wszystkie problemy natury artystycznej i finansowej zdają się być już rozwiązane, Edgar dowiaduje się, że młoda dziewczyna nie żyje.

Część druga koncentruje się na wydarzeniach, które rozgrywały się trzy lata wcześniej. Podczas wywiadu z historykiem, Edgar spotyka po raz pierwszy młodą dziewczynę, która chce być prawnikiem. Jej dziadkowie, byli członkowie ruchu oporu, proszą ją, aby sprawdziła kontrakt oferowany im przez Amerykanów, którzy chcą zrobić film o ich działalności podczas okupacji niemieckiej we Francji.Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego

Księżyc Jowisza

Nowy film Kornéla Mundruczó, unikalne połączenie trzymającego w napięciu kina akcji z odważnym filmem artystycznym.
W kinach od 26 stycznia

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Nominacja do Oscara® w kategorii: Najlepszy...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017

Manifesto

Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
W kinach od 17 listopada 2017