Filmy

Palindromy

Tytuł oryginalny: Palindromes
Reżyser: Todd Solondz
Występują: Ellen Barkin, Richard Masur, Debra Monk, Jennifer Jason Leigh, Sharon Wilkins
Kraj produkcji: USA
Rok produkcji: 2004
Data premiery: 1 września 2006
Data premiery DVD: 15 maja 2009
Język oryginalny: angielski, hebrajski
Gatunek: komediodramat
Czas trwania: 100 min.


Pragnieniem 12-letniej Avivy jest macierzyństwo. Mimo młodego wieku dziewczynka czuje się przygotowana do roli matki i konsekwentnie zmierza do wyznaczonego celu. Kiedy udaje jej się zajść w ciążę napotyka na opór rodziny dla której jedynym rozwiązaniem sytuacji jest aborcja. Po zabiegu dziewczynka decyduje się na ucieczkę z domu. Na swojej drodze spotyka rodzinę obłąkaną miłością do Jezusa. Mama Sunshine i jej mąż opiekują się kalekimi dziećmi ocalonymi przed aborcją. Jednak ich fanatyczna obrona życia pozwala na podejmowanie radykalnych nieraz kroków.

Piąty film w dorobku niezależnego amerykańskiego filmowca koncentruje się na tematyce przerywania ciąży. Za pomocą wyszukanego zabiegu formalnego reżyser pozwala spojrzeć na problem z wielu perspektyw. Zajmowane przez widza stanowiska mogą się diametralnie od siebie różnić w zależności od kontekstu w jakim usytuowany jest bohater. Todd Solondz osiągnął to za pomocą formalnego eksperymentu w którym rolę głównej bohaterki przybiera kolejno kilku aktorów zróżnicowanych pod względem wieku, rasy, a nawet płci. Postać Avivy przyjmuje więc fizjonomię dwóch dojrzałych kobiet, czterech nastolatek, sześcioletniej dziewczynki, a nawet dwunastoletniego chłopca. Każdy z epizodów w którym zmianie ulega aktor oddzielony jest planszami na wzór dziecięcych kolorowanek.

Sam reżyser nie zajmuje żadnego stanowiska. Z typową dla siebie bezkompromisowością przedstawia wady i zalety zwolenników i przeciwników aborcji.

Tytułowe palindromy to słowna konstrukcja, która niezależnie od sposobu czytania (normalnie, czy wspak), zachowuje swoje brzmienie i znaczenie np. imię bohaterki filmu, Aviva.

„Palindromy” były filmem konkursowym 61. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Pokazywany również na m.in. 29. MFF w Toronto, 20. Festiwalu Filmów Amerykańskich w Deauville, 42. New York Film Festiwal.Ava

Jeden z najgłośniejszych i najmocniejszych debiutów francuskich ostatnich lat. Zwycięski film 4. edycji Scope100.
W kinach od 29 czerwca

Thelma

Thriller Joachima Triera („Głośniej od bomb”, „Oslo, 31 sierpnia”, „Reprise. Od początku raz jeszcze”).
W kinach od 8 czerwca

120 uderzeń serca

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu.  
W kinach od 11 maja

Nigdy cię tu nie było

Jej zniknięcie. Jego obsesje. Ich zemsta. Najlepsza rola męska (Joaquin Phoenix) oraz Najlepszy scenariusz (Lynne Ramsay) MFF w Cannes.  
W kinach od 13 kwietnia

Happy End

Najnowszy film Michaela Hanekego z Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignantem oraz Mathieu Kassovitzem w rolach głównych.    
W kinach od 16 marca

W ułamku sekundy

Złoty Glob dla Najlepszego filmu nieanglojęzycznego 2018. Diane Kruger Najlepszą aktorką MFF w Cannes 2017.
W kinach od 23 lutego