Filmy

Królestwo

Tytuł oryginalny: Riget
Reżyser: Lars von Trier
Występują: Ernst-Hugo Järegård, Kirsten Rolffes, Holger Juul Hansen, Søren Pilmark
Kraj produkcji: Dania, Włochy, Niemcy, Francja, Norwegia, Szwecja
Rok produkcji: 1994
Data premiery: 25 czerwca 1999
Data premiery DVD: 20 października 2006
Język oryginalny: duński, szwedzki
Gatunek: horror, komedia
Czas trwania: 280 min.


Kultowy serial jednego z najgłośniejszych europejskich twórców ostatnich lat, Larsa von Triera („Tańcząc w ciemnościach”, Przełamując fale”, „Europa”, „Element zbrodni”), mający rzesze zagorzałych wielbicieli na całym świecie.
Nawiązujące do tak odmiennych seriali, jak „Miasteczko Twin Peaks”, „Z archiwum X” i „Ostry dyżur”, dzieło Duńczyka stanowi fascynującą mieszankę horroru i melodramatu, pełną elementów surrealizmu i czarnego humoru.

Tytułowe „Królestwo” to nazwa szpitala naprawdę istniejącego w Kopenhadze (w nim zresztą kręcono zdjęcia), zbudowanego na dawnych mokradłach. Szpital jest ponurym, wielopiętrowym, betonowym gmachem, które przeraża swoim ogromem i skrajną dehumanizacją otoczenia. Jak w każdym szpitalu, personel średniego szczebla kłóci się z lekarzami (Ernst Hugo Jaregard, Holger Juul Hansen), studenci bawią się zwłokami na zajęciach anatomii, pielęgniarze piją na zapleczu, a każdy z pracowników i pacjentów ma swoje problemy, dziwactwa, uprzedzenia, sekrety. Reżyser – niczym w prawdziwej operze mydlanej – śledzi ich wyolbrzymione i zupełnie nieprawdopodobne perypetie. Na dodatek w życie bohaterów czasem ingerują duchy…

Dwie serie „Królestwa” (w drugiej reżyser splata i komplikuje wątki szpitalnej opowieści, wprowadzając coraz bardziej niesamowite i nieprawdopodobne sytuacje) łączą w sobie cechy konwencjonalnych scen z życia lekarzy i pacjentów z horrorem o ambicjach filozoficznych i moralizatorskich.

Lars von Trier przyznaje, że „Królestwo” powstało jako konsekwencja młodzieńczych fascynacji kinem klasy B i tanimi opowieściami o duchach. Wspomina również, że jednym z ważniejszych wzorców był dla niego popularny serial z lat 60. „Belfegor, upiór Luwru”. Sposób realizacji filmu zbliża go do kręconego na gorąco i pospiesznie zmontowanego dokumentu: stąd zastosowanie głównie naturalnego światła, zdjęcia kręcone kamerą z ręki i pozbawiony czystych kolorów obraz. Wszystko to od pierwszych chwil tworzy specyficzną, niesamowitą atmosferę, która „gęstnieje” w miarę rozwoju wydarzeń. Być może właśnie dlatego świat Królestwa intryguje i zadziwia. Dowcipnie i zwięźle ujął to Lars von Trier: „Królestwo to serial familijny – przestraszy całą rodzinę”.

I tak cię kocham

Cudowna komedia romantyczna, która stała się przebojem światowych kin. Świeża, błyskotliwa i nieoczywista. Odkrycie Festiwalu Filmowego Sundance, nagr...
W kinach od 5 stycznia

Serce miłości

Fascynujący portret jednej z najbardziej oryginalnych par polskiej sceny artystycznej, z Justyną Wasilewską i Jackiem Poniedziałkiem w rolach głównych...
W kinach od 1 grudnia 2017

Manifesto

Bezkompromisowe, hipnotyczne i wspaniale nakręcone kino w reżyserii Juliana Rosefeldta, jednego z wiodących artystów sztuki współczesnej.
W kinach od 17 listopada 2017

Po tamtej stronie

Nagrodzona na ostatnim festiwalu w Berlinie czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego.
W kinach od 27 października 2017

Fantastyczna kobieta

Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.
W kinach od 6 października 2017

The Square

Czarna komedia Rubena Östlunda („Turysta”) nagrodzona Złotą Palmą festiwalu w Cannes.
W kinach od 15 września 2017