Aktualności

zloty-glob-in-the-fade

Złoty Glob dla „W ułamku sekundy” Fatiha Akina. W roli głównej: Diane Kruger.

Podczas Gali wręczenia nagród filmowych przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy – Złotych Globów – nagrodę w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny odebrali twórcy thrillera „W ułamku sekundy” (In the Fade).

Reżyser filmu, Faith Akin, w pełnych emocji słowach podziękował odtwórczyni głównej roli – Diane Kruger. „Bez Ciebie to nie byłoby możliwe. To Twój i nasz sukces”. Złoty Glob dla „W ułamku sekundy” to kolejne znaczące wyróżnienie dla Kruger, która na ostatnim MFF w Cannes odebrała nagrodę dla Najlepszej Aktorki.

W wyścigu o prestiżową statuetkę „W ułamku sekundy” pokonało „The Square”, „Niemiłość”, „Fantastyczną kobietę” oraz „Najpierw zabili mego ojca”. Złote Globy uznawane są często za zapowiedź tego, co wydarzy się w trakcie Gali Oscarowej®. „W ułamku sekundy” znalazł się również na oscarowej „krótkiej liście” – w tej samej kategorii. Lista tytułów nominowanych do Oscara zostanie ogłoszona 23 stycznia. 

OPIS FILMU

Thriller Fatiha Akina („Głową w mur”) z Diane Kruger („Bękarty wojny”) w roli głównej. W ułamku sekundy życie bohaterki eksploduje i rozpada się bezpowrotnie. W ułamku sekundy bezkresna miłość zmienia się w bezgraniczną nienawiść. 

„W ułamku sekundy” to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy „Głową w mur”, „Soul Kitchen” i „Na krawędzi nieba”. W roli głównej: Diane Kruger („Bękarty wojny”, „Troja”, „Kopia mistrza”), której „W ułamku sekundy” zawdzięcza emocjonalne napięcie i wiarygodność. Film znalazł się w programie Konkursu Głównego MFF w Cannes 2017. Jury Festiwalu doceniło genialną kreację Diane Kruger, przyznając jej nagrodę w kategorii: Najlepsza Aktorka. „W ułamku sekundy” znalazło się na tzw. shortliście oscarowej w kategorii: Najlepszy film nieanglojęzyczny, co stawia film w szeregu tytułów z największymi szansami na statuetkę Amerykańskiej Akademii. 

W ułamku sekundy życie Katji eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać kobietę na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. Jednak z czasem, gdy policja zaczyna podejrzewać o udział w zamachu dwoje młodych neonazistów, w Katji narasta potrzeba osobistej zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała. 

Krytycy filmowi podkreślają precyzję, z jaką została zrealizowana filmowa opowieść. Zgodni są również co do tego, że emocjonalne napięcie i wiarygodność thriller zawdzięcza kreacji odtwórczyni głównej roli. Gra Diane Kruger budzi podziw. Reżyserskie mistrzostwo, doskonałe aktorstwo i wysoki poziom realizacji (zdjęcia, montaż) złożyło się na film wciągający i niezwykle poruszający. 

„W ułamku sekundy” w kinach

od 23 lutego 2018