Aktualności

bauder

„Władca wszechświata” z nagrodą dla Najlepszego Europejskiego Dokumentu 2014

W sobotę, 13 grudnia, na uroczystej gali w Rydze po raz 27. rozdano „Europejskie Oscary” – Europejskie Nagrody Filmowe (EFA), najbardziej prestiżowe laury dla filmów zrealizowanych na Starym Kontynencie.

„Władca wszechświata” Marca Baudera – film o kryzysie finansowym oraz kulisach świata wielkich pieniędzy – zwyciężył w kategorii Najlepszy Europejski Dokument, pokonując m.in. „Rzymską aureolę” Gianfranco Rosi’ego, laureata Złotego Lwa na tegorocznym MFF w Wenecji.

Twórcom filmu gratulujemy, a widzów zapraszamy do kin bądź na platformę VOD.pl.

Pełną listę laureatów EFA można zobaczyć TUTAJ.

Po latach finansowego kryzysu, spadków na giełdach i walutowych spekulacji chyba już nikt nie ma wątpliwości, kim są prawdziwi władcy świata. To nie politycy, czy generałowie stojący na czele armii, tylko żyjący w szklanych wieżach bankowi inwestorzy.

To właśnie o nich opowiada film „Władca wszechświata”, którego bohater – bankier wysokiego szczebla – opowiada o swoich motywacjach, emocjach i sposobach działania. Dzięki niemu widz ma unikalną szansę, by zajrzeć za kulisy świata, w którym liczy się tylko maksymalny zysk, a naczelną zasadą jest: „bądź bezwzględny”.

Fantastycznie zrealizowany, trzymający w napięciu, ale i prawdziwie przerażający film otrzymał nagrodę na festiwalu w Locarno, a niemieccy krytycy uznali go za najlepszy dokument roku. „Zapomnijcie o »Wilku z Wall Street«”- pisał recenzent „Variety” – „tutaj tak naprawdę widać, jak szansa na wielkie pieniądze usuwa w cień wszelką etykę”.