Aktualności

trailer-loro-1-di-paolo-sorrentino-1280x720

Wizualny rozmach, groteska, ironia. „Loro”, najnowszy film nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino przebojem włoskich kin.

„Loro”, cz. 1, nowy film twórcy „Młodości” i „Wielkiego piękna” 24 kwietnia trafił na ekrany włoskich kin. W boxoffice zajął drugie miejsce, tuż za światowym przebojem „Avengers: Wojna bez granic”.

„Loro 1” docenili krytycy filmowi oraz publicyści. Włoskie media jednogłośnie podkreślały nie tylko mistrzostwo realizacji i doskonałe aktorstwo. Paolo Sorrentino nie zawiódł. Autorzy recenzji zwracają uwagę na żywiołowe reakcje kinowej publiczności: film budzi ogromne emocje.

☛ Doskonała zabawa. Na sali śmiech, potem gorące dyskusje. corriere.it
☛ O to chodziło. Pokazać moralną pustkę poprzez pastisz. repubblica.it
☛ Wizualny rozmach, groteska, ironia. rai.it

Zapowiadany jako film o Silvio Berlusconim „Loro” okazał się pełną ironii opowieścią o władzy jako takiej: w całej jej moralnej pustce i śmieszności. Berlusconi jest tylko jednym z bohaterów filmu.

Jak mówi Paolo Sorrentino:
To fikcyjna opowieść, która wykorzystuje wydarzenia, które prawdopodobnie miały miejsce – oraz te wymyślone. Na tym polegała trudność podczas pisania scenariusza – inaczej tworzy się opowieść całkowicie fikcyjną, inaczej, gdy wisi nad tobą pewnego rodzaju zagrożenie: o obrazę czy naruszenie dóbr osobistych. Można kogoś zranić. Powiem krótko: to nie był łatwy projekt.

Berlusconi to fenomen. Społeczny i psychologiczny. Fascynował mnie od początku swojego istnienia na włoskiej scenie politycznej. Fascynowało mnie również szaleńcze wręcz uwielbienie, jakie od początku żywiła do niego część włoskiego społeczeństwa i równie ogromna, szczera nienawiść, którą darzyła Berlusconiego grupa jego przeciwników. Berlusconi to uosobienie władzy: pozbawionej morale, wręcz śmiesznej w swojej arogancji, a jednocześnie przyciągającej.

Pełny wywiad (w wersji oryginalnej): https://variety.com/2018/film…

Włoska premiera 2 części „Loro” będzie miała miejsce w dniu jutrzejszym (10 maja).

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film.