Aktualności

shortparis

Rock’n’roll z filmu „Lato” 8 lipca na żywo w Warszawie. Film w kinach od 31 sierpnia.

31 sierpnia do kin w całej Polsce trafi „Lato” (ros. Leto), najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. „Lato” to inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock. To podróż przez najbardziej kultowe i przełomowe utwory gatunku.

8 lipca w warszawskim klubie Cud nad Wisłą wystąpi zespół ShortParis. To wyjątkowa okazja, by posłuchać na żywo brzmienia rosyjskiej awangardy prosto z Sankt Petersburga. Co łączy ShortParis z filmem „Lato”? Członkowie zespołu nie tylko wzięli udział w filmie jako profesjonalni aktorzy. Współuczestniczyli też w komponowaniu ścieżki filmowej. Ich interpretacja przeboju Davida Bowiego „All The Young Dudes” trafiła na oficjalny soundtrack filmu. Na tegorocznym festiwalu w Cannes, gdzie „Lato” miało swoją światową premierę, muzyka z filmu otrzymała nagrodę dla najlepszego soundtracku spośród wszystkich festiwalowych tytułów. 

Więcej o koncercie ShortParis: https://www.facebook.com/ShortParis/

OPIS FILMU

„Lato” (ros. Leto) to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

Lato 1981. Leningrad żyje rockiem ze szmuglowanych z Zachodu płyt Davida Bowiego, Blondie, Lou Reeda, T-Rex czy Sex Pistols. Majk jest gwiazdą undergroundowej sceny muzycznej i królem klubu rockowego, gdzie młodzież ma przykazane słuchać koncertów na siedząco i w ciszy. Poszaleć można jedynie za zamkniętymi drzwiami mieszkania, podczas prywatnych występów. Wiktor dopiero zaczyna, ma za to talent, przyciągającą wzrok urodę i pisze świetne teksty. Tych dwóch połączy nie tylko miłość do muzyki, ale i do Nataszy, mądrej i pięknej żony Majka. Losy tego trójkąta stanowią centrum „Lata”: czarno-białego (z nagłymi wybuchami kolorów) filmu o miłosnym i artystycznym rozkwicie. Film Kiryła Serebrennikowa zainspirowały autentyczne historie liderów leningradzkich grup: Majka Naumenko (Zoopark) i Wiktora Coja (Kino).

„Lato” miało swoją światową premierę w Konkursie Głównym tegorocznego MFF w Cannes. Reżyser nie mógł jednak w niej uczestniczyć – podczas realizacji filmu został zatrzymany przez rosyjskie władze i wyrokiem sądu podczas festiwalu przebywał w areszcie domowym. Mimo poważnych trudności film został ukończony, ale polityczny i szeroko relacjonowany w mediach proces przeciwko reżyserowi wstrząsnął całym światem.