Aktualności

Porwanie-Michela-B1

„Porwanie Michela Houellebecqa” w kinach od 26 września [LISTA KIN]

We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki „Mapa i terytorium”, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął. Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez Al-Kaidę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami, albo przez UFO. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film „Porwanie Michela Houellebecqa” pokazuje natomiast, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

W „Porwanie Michela Houellebecqa” tytułową postać gra… sam Houellebecq, który nie szczędzi nam swoich kontrowersyjnych poglądów, w tym na temat Polski i Polaków. Reżyser filmu po zdjęciach tak mówił o pisarzu: „Nie byłem w stanie napisać mu jednej linijki tekstu, wszystko mu ukradłem – sposób mówienia, zachowania, podejście do palenia, neurozy…”. Zaprezentowany na tegorocznym festiwalu w Berlinie film okazał się jedną z najczęściej dyskutowanych sensacji imprezy, a Tadeusz Sobolewski napisał o nim: „w osobie reżysera Guillaume’a Nicloux Marek Piwowski wylądował w Berlinie z ekipą z „Rejsu” i pokazał język temu festiwalowi kina zaangażowanego”.

LISTA KIN:

BIAŁYSTOK

Kino Forum (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR

GDYNIA

Klub Filmowy (od 1 października): SPRAWDŹ REPERTUAR

GLIWICE

Kino Amok (od 26 września): KUP BILET

KATOWICE

Kino Światowid (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR

KRAKÓW

Kino Agrafka (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR
Kino Ars (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR
Kino Pod Baranami (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR

ŁÓDŹ

Kino Charlie (od 26 września): ZAREZERWUJ BILET

NOWY SĄCZ

Kino Sokół (od 26 września): KUP BILET

OLSZTYN

Kino Awangarda (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR

OŚWIĘCIM

Kino OCK (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR

POZNAŃ

Kino Muza (od 26 września): KUP BILET
Kino Pałacowe (od 26 września): KUP BILET

WARSZAWA

Kino.Lab (od 26 września): ZAREZERWUJ BILET
Kino Muranów (od 26 września): KUP BILET
Kino Wisła (od 26 września): ZAREZERWUJ BILET

WROCŁAW

Kino Nowe Horyzonty (od 26 września): SPRAWDŹ REPERTUAR