Aktualności

platos

Polska modelka Magdalena Frąckowiak na wybiegu u wizjonera mody. „McQueen” w kinach od 20 lipca.

Alexander McQueen. Zwykły chłopak z biednej dzielnicy Londynu stworzył wartą miliony dolarów, luksusową markę. Stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon sztuki współczesnej. Skąd czerpał wielką wewnętrzną siłę, dzięki której podbił hermetyczny świat haute couture? U szczytu sławy popełnił samobójstwo. Jaką tajemnicę kryło jego życie?

„McQueen”, opowieść o człowieku, któremu niezwykła wrażliwość i energia pozwoliły wspiąć się na szczyty sławy i świata pop kultury, w kinach od 20 lipca.

Na opowieść o życiu i fascynującej osobowości McQueena składają się unikalne materiały wideo z samym Alexandrem, wspomnienia rodziny – oraz przedstawicieli świata mody. Osób reprezentujących hermetyczny świat haute couture, z którymi McQueen pracował i z którymi się przyjaźnił. Jedną z nich jest Magdalena Frąckowiak. Polska modelka niejednokrotnie miała okazję prezentować na wybiegu ubrania domu mody McQueen, pracowała również z samym projektantem. 8 lat temu zajmowała 13. miejsce na liście najlepszych światowych modelek „Top 50 Models” – i właśnie jej Alexander McQueen powierzył otwarcie jednego z wyjątkowych pokazów – ostatniej, jak się okazało, kolekcji projektanta.

Był rok 2010, a kolekcja nosiła nazwę „Plato’s Atlantis”. Wiosenno-letni pokaz kobiecej linii rozpoczęła projekcja wideo z modelką wijącą się na piasku pośród jaskrawo ubarwionych węży. Jako pierwsza na wybiegu pojawiła się właśnie Magdalena Frąckowiak.

mfrackowiak

Alexander McQueen kochał ludzi mody. Od krawcowej, przez stylistę fryzur po największych projektantów. Na liście osób, które na ekranie wspominają Alexandra McQueena, znalazło się wiele modowych sław, m.in.: stylista i kostiumograf Koji Tatsuno, Bobby Hillson – projektantka, pisarka i założycielka Saint Martin’s School of Art MA Fashion course (tam McQueen rozpoczął pobieranie nauk z dziedziny mody), Romeo Gigli – włoski projektant, pod okiem którego w Mediolanie McQueen pracował na swoim pierwszym stażu, Sebastian Pons – projektant oraz długoletni asystent i przyjaciel Alexandra, Nicolas Jurnjack – jeden z najbardziej znanych stylistów fryzur w branży, czy Philip Tracey, najsłynniejszy na świecie projektant kapeluszy, którego nakrycia głowy noszą księżna Kate i księżna Meghan (Merkle).

McQueena wspomina w filmie również Tom Ford, amerykański projektant mody, reżyser i scenarzysta, dyrektor kreatywny takich domów mody, jak Gucci czy Yves Saint Laurent, również twórca własnej marki. „Jego kolekcje wzbudzały moją zazdrość” – mówił Ford o projektach McQueena. „Każdego sezonu zastanawiam się czyje kolekcje przykują moją uwagę, które wzbudzą moją zazdrość, a na które spojrzę i pomyślę – to jest niesamowite. I żadna z kolekcji Alexandra nie umknęła mojej uwadze.”

McQueen nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi. Otoczony blichtrem i niewyobrażalną fortuną, jakie przyniósł mu talent, najwyżej cenił relacje z najbliższymi – przyjaciółmi i rodziną. Wziął pod swoje skrzydła zafascynowanego modą siostrzeńca, by ten mógł uczyć się pod okiem najlepszych w branży. Obecnie Gary James McQueen jest znanym projektantem, stworzył własna markę, a na pytanie o rodzinną tradycję i modowe dziedzictwo odpowiada: „Duch Alexandra, siła jego wyobraźni i osobowości na zawsze naznaczyły świat mody. I zawsze będą ze mną”.

To nie jest film o modzie. To opowieść o niezwykłym człowieku, który akurat zajmował się modą. 
Ian Bonhôte, jeden z reżyserów filmu

„McQueen” w kinach

od 20 lipca 2018