Aktualności

nowe_horyzonty_2018

„Kafarnaum” Nadine Labaki filmem otwarcia 18. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się we Wrocławiu w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2018 roku. Na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, spośród których 147 będzie miało polskie premiery, a 3 światowe. W tym roku poza Kinem Nowe Horyzonty, festiwalowe pokazy będą również w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

Festiwal otworzy 26 lipca film „Kafarnaum” („Capharnaüm”) Nadine Labaki, zdobywca Nagrody Jury na tegorocznym MFF w Cannes. W programie Nowych Horyzontów znalazły się również nowe filmy Larsa von Triera („Dom, który zbudował Jack”), Terry’ego Gilliama („Człowiek, który zabił Don Kichota”), Gaspara Noé („Climax”), Asghara Farhadiego („Wszyscy wiedzą”), Kiryła Serebrennikowa („Lato”) czy Davida Roberta Mitchella („Tajemnice Silver Lake”), a także ulubieniec publiczności Sundance i Rotterdamu, thriller „Winni” Gustava Möllera.

Wszystkie wymienione tytuły będą miały na festiwalu swoje polskie premiery, dystrybutorem wszystkich jest Gutek Film.  

Pełny program festiwalu wraz z opisami na stronie www.nowehoryzonty.pl.
Sprzedaż biletów na seanse i koncerty poprzez stronę www.nowehoryzonty.pl i w kasie Kina Nowe Horyzonty rozpocznie się 17 lipca, godzina 12.00.

capernaum-nadine-labaki-movie

FILM OTWARCIA

„Kafarnaum”
(Capharnaüm )
reż. Nadine Labaki
Liban, USA 2018

„Kafarnaum” to najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”), który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes. Film zebrał entuzjastyczne recenzje światowej krytyki i zdobył Nagrodę Jury, któremu w tym roku przewodniczyła Cate Blanchett. Tytuł pochodzi od nazwy biblijnego miasta, zwanego „drugą ojczyzną Chrystusa”. Nigdzie Jezus nie dokonał tylu cudów, co w Kafarnaum, jednak jego mieszkańcy kpili z niego i jawnie go odrzucali.

Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotna matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem.

Porównywany przez krytykę do „Slumdog. Milioner z ulicy”, „Kafarnaum” to przejmujące kino drogi. Pełna emocji współczesna opowieść o tym, że najwspanialsze ludzkie gesty i czyny można spotkać w miejscach pozornie pozbawionym nadziei.

Pozostałe filmy z katalogu Gutek Film w programie Festiwalu:

jack_1

„Dom, który zbudował Jack”
(The House That Jack Built )
reż. Lars von Trier
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja 2018

Thriller Larsa von Triera, reżysera „Nimfomanki”, „Antychrysta” i „Melancholii”. W rolach głównych Matt Dillon („Miasto gniewu”), Uma Thurman („Nimfomanka”, „Kill Bill”), Riley Keough („American Honey”) oraz Bruno Ganz („Niebo nad Berlinem”, „Upadek”, „Nosferatu Wampir”).

Historia seryjnego zabójcy, który traktuje swoje zbrodnie jako mroczne dzieła sztuki. Jaki kształt nada swojej zbrodni doskonałej? Lars von Trier łączy thriller z pełną czarnego humoru przypowieścią.

lato

„Lato” (Leto )
reż. Kirył Serebrennikow
Rosja, Francja 2018

„Lato” to najnowszy film jednego z najbardziej cenionych rosyjskich reżyserów filmowych i teatralnych, Kiryła Serebrennikowa. Inspirowana prawdziwymi zdarzeniami, pełna pozytywnej energii opowieść o wolności i rewolucji, której ogień rozpala rock.

tajemnice-silver-lake_2018_05_18

„Tajemnice Silver Lake”
(Under the Silver Lake )
reż. David Robert Mitchell
USA 2018

David Robert Mitchell (twórca horroru „Coś za mną chodzi”) powraca z psychodelicznym kryminałem. W rolach głównych Andrew Garfield („Milczenie”, „Przełęcz ocalonych”) i Riley Keough („American Honey”, „Mad Max: Na drodze gniewu”).

Młody chłopak wpada na trop jednej z zagadek, jakich tysiące kryje Hollywood. Kiedy piękna sąsiadka, w której się podkochuje, znika bez śladu, postanawia ją odnaleźć. Za wszelką cenę.

todos-lo-saben

„Wszyscy wiedzą”
(Everybody Knows / Todos lo saben )
reż. Asghar Farhadi
Hiszpania, Francja, Włochy 2018

Psychologiczny thriller Asghara Farhadiego, zdobywcy dwóch Oscarów („Klient”, „Rozstanie”) z Penélope Cruz (Oscar za „Vicky Cristina Barcelona”) i Javierem Bardemem (Oscar za „To nie jest kraj dla starych ludzi”) w rolach głównych. Partneruje im na ekranie Ricardo Darín („Dzikie historie”, „Truman”, „Sekret jej oczu”).

Laura, po latach spędzonych w Buenos Aires, wraz z córką przyjeżdża na wesele do rodzinnego miasteczka w Hiszpanii. Zabawę przerywa wstrząsające zdarzenie, które sprawi, że na jaw wyjdą głęboko skrywane tajemnice rodzinne.

donquijote-1

„Człowiek, który zabił Don Kichota”
(The Man Who Killed Don Quixote )
reż. Terry Gilliam
Hiszpania, Wielka Brytania, Belgia, Portugalia 2018

Po 25 latach walki z filmowymi wiatrakami „Człowiek, który zabił Don Kichota” – zwariowana komedia, a jednocześnie legendarny projekt współtwórcy „Latającego cyrku Monty Pythona” – wreszcie na dużym ekranie!

Znudzony reżyser reklam (Adam Driver) zostaje wysłany na plan filmowy do Hiszpanii. Na skutek zaskakującego zbiegu wydarzeń trafia do małej wioski, gdzie jeden z mieszkańców (Jonathan Pryce) żyje w przekonaniu, że jest… Don Kichotem. Obu bohaterów połączy wkrótce seria zwariowanych przygód, które jednemu z nich pozwolą przewartościować swoje życie, a drugiemu zrealizować pozornie nierealne marzenia.

climax-1

„Climax”
reż. Gaspar Noé, Francja 2018

Nowy projekt Gaspara Noé, twórcy takich filmów, jak: „Nieodwracalne”, „Wkraczając w pustkę” i „Love”. Grupa tancerzy próbuje poznać granice możliwości swoich ciał. Podczas jednej z tanecznych sesji wpadają w trans i tracą kontakt z rzeczywistością. Budzą się wewnętrzne demony. Czy uda im się je poskromić?

winni_1

„Winni”
(The Guilty / Den skyldige )
reż. Gustav Möller
Dania 2018

„Winni” to skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie, gdzie zdobył nagrody publiczności. Trzymający w napięciu, pełen zwrotów akcji thriller, budujący gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków, klimatem i precyzją przywołujący na myśl „Locke’a” z Tomem Hardym.

18. MFF Nowe Horyzonty

26 lipca – 5 sierpnia 2018

we Wrocławiu