Filmy

Słoneczny zegar

Reżyser: Andrzej Kondratiuk
Występują: Iga Cembrzyńska, Andrzej Kondratiuk, Katarzyna Figura
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 1997
Data premiery: 21 listopada 1997
Język oryginalny: polski
Gatunek: komediodramat
Czas trwania: 108 min.


Andrzej, starzejący się filmowiec, mieszkający na łonie przyrody we wsi Gzowo, zwraca kamerę na samego siebie. Wspomina dzieciństwo spędzone na zsyłce w Kazachstanie, kiedy od matki dostawał kawałek chleba i puszczając stateczek z papieru po wodzie marzył o powrocie do Polski. Obecnie pod budką z piwem Andrzej poznaje Romka, któremu proponuje pracę przy filmie, uczy go posługiwania się kamerą. Romek pomaga również przy budowie nowego drewnianego domu.

Andrzej kręci ciągle swój film, którego bohaterami są jego najbliżsi: żona Marynia, znajomi, sąsiedzi, przypadkowi wędrowcy. Kamerę często kieruje na otaczającą przyrodę. Marynia jest producentką filmu i kiedy kończy się taśma, jedzie do miasta po zakupy. Pijani kolędnicy Jan i Mareczek, poczęstowani bimbrem zgadzają się zagrać w filmie. Kiedy topnieją lody, Andrzej przywozi łódką Gosię, która strzyże mu brodę. W jego wizjach powraca fotomodelka Matylda, grająca z nim w kości o jego duszę oraz pojawiająca się naga w płomieniach ognia.

Rozkwita przyroda. Marynia ma za złe ciągłe zainteresowanie Andrzeja innymi kobietami: bliźniaczkami w krótkich spódniczkach, które w czasie jej nieobecności on zaprasza na arbuza i fotografowaniem nagiej Elwiry. Chcąc z niego zakpić, przywozi grupę młodych dziewcząt z agencji artystycznej. W sześćdziesiąte urodziny poucza go głosem dobiegającym z helikoptera. Andrzej po wielu latach zakłada w Gzowie kanalizację.

Jest rok 2016, a zniedołężniali staruszkowie Andrzej i Marynia kręcą ciągle ten sam film.

Po filmach „Cztery pory roku” i „Wrzeciono czasu” to trzeci prywatny film Andrzeja Kondratiuka, zrealizowany w jego wiejskim domu w Gzowie z udziałem żony, aktorki Igi Cembrzyńskiej. Ten film jest intymną rozmową o przemijaniu, miłości, śmierci i kinie. Reżyser przez śmiech chce uwolnić się od lęków starości. Rozlicza się ze swojego życia w szerszej perspektywie, aż po scenę, w której wyobraża sobie swoją późną starość. Sędziwy, niedołężny kręci nadal swój film. To oswajanie starości, oswajanie się z czymś nieuchronnym.

Wszyscy wiedzą

Przebój europejskich kin z wielkimi kreacjami filmowej pary: Penélope Cruz i Javiera Bardema. Najnowszy film dwukrotnego laureata Oscarów Asghara Farh...
W kinach od 15 marca

Kafarnaum

Najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”), który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes.  
W kinach od 22 lutego

Dom, który zbudował Jack

Podszyty czarnym humorem thriller Larsa von Triera. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.  
W kinach od 18 stycznia

Oni

Nowy film Paolo Sorrentino. W roli głównej ulubiony aktor reżysera – Toni Servillo – jako Silvio Berlusconi.
W kinach od 28 grudnia 2018

Winni

Skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie. Trzymający w napięciu, klimatem i precyzją przywołuje na myśl „Locke’a” z Tome...
W kinach od 9 listopada 2018

Climax

Hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych nowy film Gaspara Noé, twórcy „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę”.
W kinach od 19 października 2018