Filmy

Paradox Lake

Reżyser: Przemysław Reut
Występują: Jessica Fuchs, Matt Wolf, John Gelin
Kraj produkcji: Polska, USA
Rok produkcji: 2002
Data premiery: 10 stycznia 2003
Język oryginalny: angielski, polski
Gatunek: dramat, horror
Czas trwania: 85 min.


Wyreżyserowany przez Polaka, a nakręcony w Stanach Zjednoczonych, Paradox Lake jest opowieścią o niezwykłej przyjaźni, która rodzi się pomiędzy nastoletnią autystyczną dziewczynką a opiekującym się nią 25-latkiem.

Matt Wolf, 25-letni mieszkaniec Nowego Jorku chce odmienić swoje życie. Po przeczytaniu ogłoszenia w gazecie, zgłasza się na ochotnika do pracy na obozie letnim dla dzieci autystycznych.

Początkowo zajmuje się dwójką chłopców – Robertem i Waynem – jednak jego uwagę przyciąga 12-letnia Jessica. Jessica, dziewczynka o dużej wyobraźni, ma ogromną kolekcję zabawek – plastikowych zwierzątek. Jej ulubionym zajęciem jest układanie rebusów i odtwarzanie historii z bajek za pomocą właśnie tych zabawek. Jassica zaczyna fascynować Matta. Zauważa on, że dziewczynka szczególnie interesuje się dwoma maskotkami – wilkiem i kotem, które chowa w różnych miejscach obozu. Matt podejrzewa, że próbuje ona w ten sposób porozumieć się z nim i postanawia dowiedzieć się, jakie jest znaczenie tej zabawy. Nie jest jednak świadom, że odkrywając tajemnicę Jessicki, jednocześnie pozna sekret, który leży w nim samym.

Reżyser subtelnie opowiada o tajemnicy relacji między opiekunem a jego podopieczną. Pokazuje jak rodzi się między nimi niewytłumaczalne porozumienie. Paradox Lake to także opowieść o tym, jak pod wpływem nieoczekiwanych bodźców, można dowiedzieć się prawdy o sobie samym. Reżyser zadaje uniwersalne pytanie o naturę człowieka, a zarazem ukazuje, co dzieje się wewnątrz ludzkiego umysłu. Hipnotyzujący obraz i montaż są dodatkowym atutem tego wyjątkowego filmu.

Paradox Lake, którego światowa premiera miała miejsce w konkursie festiwalu filmowego w Sundance, zostałzainspirowany osobistymi przeżyciami reżysera. Przemysław Reut w 1997 roku w poszukiwaniu tematu do filmu zgłosił się na ochotnika do pracy na letnim obozie dla dzieci autystycznych, organizowanym w Nowym Jorku. Jedną z pacjentek była dwunastoletnia Jessica Fuchs. Rok później zagrała samą siebie w Paradox Lake. Wszyscy wiedzą

Przebój europejskich kin z wielkimi kreacjami filmowej pary: Penélope Cruz i Javiera Bardema. Najnowszy film dwukrotnego laureata Oscarów Asghara Farh...
W kinach od 15 marca

Kafarnaum

Najnowszy film Nadine Labaki („Karmel” i „Dokąd teraz?”), który stał się sensacją ostatniego festiwalu w Cannes.  
W kinach od 22 lutego

Dom, który zbudował Jack

Podszyty czarnym humorem thriller Larsa von Triera. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.  
W kinach od 18 stycznia

Oni

Nowy film Paolo Sorrentino. W roli głównej ulubiony aktor reżysera – Toni Servillo – jako Silvio Berlusconi.
W kinach od 28 grudnia 2018

Winni

Skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie. Trzymający w napięciu, klimatem i precyzją przywołuje na myśl „Locke’a” z Tome...
W kinach od 9 listopada 2018

Climax

Hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych nowy film Gaspara Noé, twórcy „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę”.
W kinach od 19 października 2018