Filmy

Między złem a głębokim błękitnym oceanem

Tytuł oryginalny: Between the Devil and the Deep Blue Sea
Reżyser: Marion Hänsel
Występują: Stephen Rea, Ling Chu, Adrian Brine
Kraj produkcji: Belgia, Francja, Wielka Brytania
Rok produkcji: 1995
Data premiery: 20 września 1996
Język oryginalny: niderlandzki, angielski
Gatunek: dramat
Czas trwania: 92 min.


Wyróżniona w Cannes ekranizacja opowiadania Nikosa Kawadiasa. Hong Kong, pachnąca opium narkotyczna atmosfera, fenomenalna muzyka Wima Mertensa, świetna rola Stephena Rea oraz wrażliwa reżyseria Marion Hänsel. „Między złem a głębokim, błękitnym oceanem” to jeden z tych filmów, które zapadają głęboko w pamięć.

Doświadczony przez życie marynarz Nikos (Stephen Rea) spędza jałowe tygodnie w porcie w Hongkongu. Czeka, aż jego statek zostanie naprawiony, a kapitan zorganizuje nowy rejs. Nikos leży godzinami w koi, błąka się po mieście. Przeżywa kryzys wieku średniego i ciężką depresję. I codziennie zatraca się w paleniu opium. Z narkotycznego transu wyrywa go dopiero Li (Ling Chu) – dziesięcioletnia dziewczynka, która w wielkim mieście walczy o przetrwanie dla siebie i swojego małego braciszka. Nikos zaprzyjaźnia się z dzieckiem. Energia i bezgraniczne poświęcenie Li przywracają go do życia i budzą z opiumowego snu.

Wyprodukowany w Belgii film francuskiej reżyserski, Marion Hänsel, jest poruszającą balladą o niezwykłej przyjaźni i chorobie duszy. Ta prosta historia ma w sobie magnetyczną siłę. Pada tu niewiele słów. Zastępują je zmysłowe, porywające zdjęcia – część z nich wykonał operator Wong Kar-waia, Christopher Doyle - oraz niezwykła muzyka Wima Mertensa.

Pisząc scenariusz „Między złem a głębokim błękitnym oceanem” Marion Hänsel sięgnęła po tekst <b”>Nikosa Kawadiasa, po mistrzowsku przekładając na język kina charakterystyczną dla poety melancholię. Kawadias jest jedną z najważniejszych postaci greckiej literatury XX wieku. Urodził się w 1910 roku w Mandżurii, jako dziecko wędrował z rodzicami po Dalekim Wschodzie. Niemal całe dorosłe życie spędził jako marynarz, pływając po świecie pod różnymi banderami. Podróże poety były niewyczerpanym źródłem jego twórczości. W postaci bohatera filmu, marynarza Nikosa, w którego wcielił się Stephena Rea, widz ujrzy porte parole pisarza.

Dom, który zbudował Jack

Podszyty czarnym humorem thriller Larsa von Triera. W rolach głównych Matt Dillon, Uma Thurman, Riley Keough oraz Bruno Ganz.  
W kinach od 18 stycznia

Oni

Nowy film Paolo Sorrentino. W roli głównej ulubiony aktor reżysera – Toni Servillo – jako Silvio Berlusconi.
W kinach od 28 grudnia 2018

Winni

Skandynawski dreszczowiec, sensacja festiwali w Sundance i Rotterdamie. Trzymający w napięciu, klimatem i precyzją przywołuje na myśl „Locke’a” z Tome...
W kinach od 9 listopada 2018

Climax

Hipnotyczny, odurzający, pulsujący energią i muzyką lat 90-tych nowy film Gaspara Noé, twórcy „Love” „Nieodwracalne”  i „Wkraczając w pustkę”.
W kinach od 19 października 2018

Tajemnice Silver Lake

David Robert Mitchell (twórca horroru „Coś za mną chodzi”) powraca z pełnym czarnego humoru kryminałem. W rolach głównych Andrew Garfield i Riley Keou...
W kinach od 21 września 2018

Lato

Pełen rockowej energii oraz przebojów Davida Bowiego, Lou Reeda i Talking Heads najnowszy film Kiryłła Serebrennikowa, jednego z najciekawszych rosyjs...
W kinach od 31 sierpnia 2018