Aktualności

nietoperz-wyborcza-kornel

Film reżysera przebojowego spektaklu „Nietoperz” w TR Warszawa – „Księżyc Jowisza” w kinach od 26 stycznia

Kornél Mundruczó, reżyser przebojowego „Nietoperza“ w TR Warszawa (najlepszy spektakl 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Boska komedia”, Grand Prix 53. Kaliskich Spotkań Teatralnych) i głośnego thrillera „Biały Bóg“ (nagroda Un Certain Regard na 67. Festiwalu Filmowym w Cannes) powraca z nowym filmem: „Księżyc Jowisza”.

Porażająca wizualność, hiperrealizm, szalone, zaskakujące pomysły, niezwykłe interpretacje – to znak jakości tego twórcy. Mundruczó od lat jest wziętym reżyserem teatralnym i stąd czerpie niezliczone inspiracje i szalone pomysły, które na planie filmowym mają większe szanse na realizację niż na deskach jego ukochanego teatru. Jak sam mówi: Koegzystencja teatru i kina jest dla mnie niesłychanie inspirująca i produktywna. 

mundruczo-1

Mundruczó wystawiał swoje produkcje w wielu prestiżowych instytucjach Europy, także w Polsce, w stołecznym TR. We współpracy z Węgierskim Instytutem Kultury w Warszawie powstał prawdziwy przebój warszawskiej sceny – „Nietoperz” z rewelacyjna obsadą. W „Nietoperzu” wystąpiły gwiazdy polskiej sceny teatralnej: Adam Woronowicz, Roma Gąsiorowska, Justyna Wasilewska. 

Doskonałym przykładem na przenikanie się środków wyrazu artystycznego na linii film – teatr jest objawienie międzynarodowych festiwali teatralnych w Wiedniu, Zurichu, Berlinie i Petersburgu: spektakl „Imitacja życia”. To pełna dramatycznych zwrotów akcji opowieść o lokatorach mieszkania kryjącego mroczne tajemnice – prowokacyjna i poetycka podróż w głąb intymnych emocji i społecznych relacji. A wszystko w niezwykłej, hiperrealistycznej odsłonie. 

mundruczo-2

Podczas spektaklu „Imitacja życia” scena wykonuje pełen obrót – siejąc totalny chaos i niszcząc scenografię. Właśnie, między innymi, ten motyw reżyser przeniósł prosto do scenariusza „Księżyca Jowisza” zapraszając do współpracy scenografa spektaklu Mártona Ágha i odtwarzając każdy detal na planie filmowym. W efekcie, główny bohater Aryan, dzięki nadnaturalnym zdolnościom sprawia, że wnętrze mieszkania w niesamowity sposób obraca się o 360 stopni, a to tylko jedna z niezliczonych scen, które sprawiają, że ta porażająca wizualnie opowieść robi na widzach piorunujące wrażenie.

„Księżyc Jowisza” w kinach

od 26 stycznia 2018