Aktualności

cesar-2018-le-sacre-de-120-battements-par-minute

6 Nagród Cezara dla „120 uderzeń serca”. Film triumfatorem tegorocznej edycji „Francuskich Oscarów”. W kinach od 11 maja.

2 marca odbyła się uroczysta gala wręczenia Cezarów, francuskich odpowiedników Oscarów®.„120 uderzeń serca” nominowanych było w 13 kategoriach. Film został uhonorowany 6 statuetkami, w tym za Najlepszy Film, Scenariusz Oryginalny (Robin Campillo), Najlepszą Drugoplanową Rolę Męska (Antoine Reinartz), Najlepszy Debiut Aktorski (Nahuel Pérez Biscayart) oraz Montaż i Oryginalną Ścieżkę Dźwiękowę. Spośród wszystkich nominowanych tytułów „120 uderzeń serca” zdobyło największą liczbę statuetek.

„120 uderzeń serca” (120 battements par minute) był tegorocznym kandydatem Francji do Oscara® w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Otrzymał również Grand Prix oraz Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017. 

„120 uderzeń serca” doceniło środowisko – nie tylko francuskiej – krytyki filmowej, przyznając tytułowi 6 Nagród Lumières (po 6 nominacjach), w kategoriach: Najlepszy Film, Reżyser (Robin Campillo), Scenariusz (Robin Campillo), Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska (Nahuel Pérez Biscayart), Najlepszy Debiut Aktorski (Arnaud Valois) oraz Oryginalna Ścieżka Dźwiękowa. Uznawane za ‘francuskie Złote Globy’ dla najlepszych produkcji francuskiej kinematografii minionego roku, Les Prix Lumières przyznawane są przez przedstawicieli międzynarodowej prasy pracujących na stałe w stolicy Francji, Paryżu.

Grand Prix MFF w Cannes 2017. 6 Cezarów 2018, w tym dla Najlepszego Filmu i za Scenariusz Oryginalny. Gdy czujesz gniew i sprzeciw wobec tego, co robią politycy, nie czekaj. Walcz o swoje prawa. Porywający film o sile młodości i narodzinach pełnego pasji i furii ruchu sprzeciwu na początku lat 90.

W filmie Campillo euforia spotyka rozpacz, a przyspieszone bicie serca przypomina tykanie odliczającego czas zegara. Bo o wyścig z czasem tu chodzi: są wczesne lata 90-te, epidemia AIDS zbiera we Francji żniwo przy cichej zgodzie rządu i koncernów farmaceutycznych. Zmowę milczenia wokół choroby akcjami, marszami, happeningami starają się przerwać aktywiści z paryskiego ACT UP. „120 uderzeń serca” to pełen pasji i furii portret młodości spotykającej śmierć, rasowe, rozdyskutowane kino polityczne i poruszająca love story. To także zbiorowy portret pokolenia, chyba ostatniego, które tak namiętnie wierzyło w możliwość zmiany i w to, że politykę trzeba uprawiać na ulicach. Wyróżniony Grand Prix przez canneńskie jury (na czele którego stał Pedro Almodóvar) film Campillo jest powrotem do lat 90 – tych: reżyser sam był aktywistą ACT UP, a jego partner zmarł na AIDS.

Na siłę „120 uderzeń serca” składa się szereg obrazów – metafor. Punkt wyjścia to doskonały scenariusz. Jednak film zawdzięcza swój idealny kształt talentowi Campillo, który w doskonały sposób potrafi oddać nastroje zarówno zbiorowe, jak i poszczególnych bohaterów.
Pedro Almodovar, przewodniczący jury MFF w Cannes 2017

Nagrody:
Grand Prix oraz Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na MFF w Cannes 2017
Cezary 2018: 6 nagród, w tym dla Najlepszego Filmu i za Najlepszy Scenariusz Oryginalny
Europejskie Nagrody Filmowe 2017: 2 nominacje (Najlepszy europejski film roku, Najlepszy europejski aktor roku: Nahuel Pérez Biscayart), nagroda w kategorii: Najlepszy montaż.
MFF San Sebastian 2017: Nagroda specjalna.
Najlepszy film Festiwalu All About Freedom, Gdańsk

„120 uderzeń serca” w kinach

od 11 maja 2018