Aktualności

Fusion x64 TIFF File

5 powodów, dla których warto zobaczyć „Czerwonego żółwia” – w kinach od 23 czerwca

5 powodów, dla których warto zobaczyć „Czerwonego żółwia”:

Powód nr 1
To zwycięski film 3. edycji projektu Scope100, w którym to widzowie wybierają filmy dla widzów. 100 widzów z różnych części Polski obejrzało 7 nowych filmów, pokazywanych i nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmowych. Spośród nich wybrali najlepszy – ten, który chcieliby polecić innym. Tak uczestnicy projektu tłumaczyli swój wybór:

Powód nr 2
To animacja stworzona przez legendarne japońskie studio Ghibli, odpowiedzialne za „Mojego sąsiada Totoro”, „Ruchomy zamek Hauru” i „Spirited Away: W krainie bogów”. „Czerwony żółw” to pierwsza w historii studia produkcja powstała we współpracy z europejskim reżyserem.

Powód nr 3
To film, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film animowany i był jedyną animacją zaprezentowaną w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes w 2016 roku. Został tam wyróżniony nagrodą specjalną sekcji Un Certain Regard.

Powód nr 4
To uniwersalna i poetycka opowieść o cyklach natury i biegu życia, która jest doskonałą odtrutka na zwariowane tempo codziennego życia i przypomina o tym, co w nim tak naprawdę najważniejsze. „Czerwony żółw” to urzekająca i mistrzowsko zrealizowana opowieść o człowieku, który podczas sztormu trafia na tropikalną wyspę. Początkowo to bezludne miejsce jawi mu się jako więzienie, z którego za wszelką cenę usiłuje się wydostać. Jednak jego nastawienie się zmienia, gdy odkrywa tajemnice wyspy.

Powód nr 5

Film spotkał się z entuzjastyczną reakcją światowej krytyki, która pisała:

☛ Pozbawione dialogów arcydzieło, które przemawia z siłą uniwersalnej baśni do podświadomości każdego z nas.  | Indiewire

☛ Wspaniała i mądra baśń, sprawiająca wrażenie prastarej opowieści, powtarzanej z pokolenia na pokolenie, doprowadzonej do doskonałości.  | Variety

☛ Ten porywający wizualnie film pozwoli każdemu odnaleźć swoją wewnętrzną, bezludną wyspę.  | The Village Voice

„Czerwony żółw” w kinach

od 23 czerwca 2017