Aktualności

ZNT 2

„Zupełnie Nowy Testament” najlepszą europejską komedią? Ogłoszono nominacje do „Europejskich Oscarów”.

W miniony weekend podczas Festiwalu Kina Europejskiego w Sewilli Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje w głównych kategoriach 28. edycji Europejskich Nagród Filmowych zwanych „Europejskimi Oscarami”. Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć tytułów z katalogu Gutek Film.

Najwięcej – bo aż 5 – nominacji otrzymał film „Młodość” w reż. Paolo Sorrentino, w tym dla najlepszego filmu, reżysera i za scenariusz.

2 nominacje przypadły filmowi „Moja matka” w reż. Nanniego Morettiego (film w polskich kinach od 13 listopada): dla Najlepszego Reżysera oraz Najlepszej Aktorki (Margherita Buy).

W kategorii Najlepsza Europejska Komedia nominowany został „Zupełnie Nowy Testament” Jaco Van Dormaela z Benoît Poelvoorde, Yolandą Moreau i Catherine Deneuve w rolach głównych – historia Boga, który mieszka w Brukseli i najbardziej lubi dokuczać żonie oraz wymyślać prawa, które coraz bardziej komplikują ludziom życie. Film w kinach od 1 stycznia 2016 roku. 

O tytuł Najlepszego Europejskiego Filmu walczyć będą także 2 nasze premiery początku 2016 roku: „Mustang” w reż. Deniz Gamze Ergüven (francuski kandydat do Oscara) oraz „Barany. Islandzka opowieść” w reż. Grímura Hákonarsona (islandzki kandydat do Oscara). Oba filmy trafią do polskich kin w pierwszej połowie 2016 roku.

Nie obyło się również bez zasłużonej nominacji dla „Amy” Asifa Kapadii, który powalczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Dokumentu. 

Ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 12 grudnia w Berlinie.