Aktualności

Serce_psa_B1

Zobacz „Serce psa” Laurie Anderson i posłuchaj utworów z filmu!

30 września do kin trafi „Serce psa”, niezwykłe dzieło Laurie Anderson, awangardowej artystki, kompozytorki, piosenkarki i performerki, legendy nowojorskiej sceny eksperymentalnej. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle.

W „Sercu psa” znalazła się kompilacja utworów z płyt Laurie Anderson połączonych z fragmentami skomponowanymi przy użyciu skrzypiec i efektów cyfrowych podczas stypendium Fundacji Rauschenberga, na którym przebywała artystka na początku 2015 roku.

Posłuchaj utworów z filmu „Serce psa”:
☛ Laurie Anderson „The Lake – Instrumental”https://spotify.com/Laurie Anderson – The Lake
☛ Lou Reed „Turning Time Around”https://spotify.com/Lou Reed – Turning Time Around

Laurie Anderson jest jedną z najgłośniejszych – i najbardziej cenionych – pionierek świata sztuki. Najlepiej znana jest ze swoich projekcji multimedialnych i innowacyjnego wykorzystywania technologii. Jako pisarka, reżyserka, artystka wizualna i wokalistka stworzyła przełomowe dzieła, które wpłynęły na świat sztuki, teatru i muzyki eksperymentalnej.

Laurie Anderson zaczęła występować w Nowym Jorku na początku lat 70. Jednym z jej najgłośniejszych występów z tego okresu był „Duets on Ice”, podczas którego grała na skrzypcach, mając na sobie łyżwy zamrożone w lodowym bloku.

Jej muzyczna kariera rozpoczęła się od singla „O Superman” z roku 1981. Niezwykła popularność utworu pozwoliła jej podpisać kontrakt z wytwórnią Warner Bros. Records. Współpraca zaowocowała debiutem zatytułowanym „Big Science” wydanym w 1982 roku oraz kilkoma kolejnymi albumami m. in.: „Strange Angels” nagranym wspólnie z Bobbym McFerrinem. Skomponowała też m.in. ścieżkę dźwiękową do swojego filmu „Home of the Brave”, a także nagrała wiele albumów w tym „Life on a String”. Jej przedstawienia to zarówno kameralne solowe występy, jak i rozbudowane multimedialne prezentacje („Songs and Stories for Moby Dick” z 1999 roku).

Anderson przy licznych projektach współpracowała z innymi muzykami i artystami: Peterem Gabrielem, Brianem Eno, Johnem Zornem, Andy Warholem, Williamem S. Burroughs, Frankiem Zappą, Jeanem Michelem-Jarre’em, Ryūichim Sakamoto, Johnem Cage’m, Allenem Ginsbergiem, a także zmarłym w 2013 roku Lou Reedem (z którym przez wiele lat związana była prywatnie, w 2008 roku wzięli ślub).

W 2002 roku Anderson została pierwszym artystą-rezydentem w NASA, co dwa lata później zaowocowało jej solową trasą z performancem „The End of the Moon”. W 2008 zakończyła się jej dwuletnia światowa trasa z przedstawieniem „Homeland”, opowiadającym o współczesnej Ameryce, rozdartej kryzysem ekonomicznym i duchowym, które na płycie wydała w 2010 roku wytwórnia Nonesuch Records.

OPIS FILMU

Osobisty, poruszający film królowej nowojorskiego undergroundu. | Małgorzata Sadowska, Newsweek Polska

„Serce psa” to film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.

Ten skromny film wydał mi się najciekawszy spośród wszystkich tytułów pokazywanych na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji. Laurie Anderson (…) tworzyła muzyczne projekty z Philipem Glassem, Brianem Eno, Johnem Zornem, a także zmarłym w 2013 roku Lou Reedem, który był jej mężem. (…) „Serce psa” było dla mnie osobistym spotkaniem z kimś kogo znam, lubię jego głos i chcę słuchać jego myśli. Ktoś powiedział, że ten film to myśli pisane kamerą. | Roman Gutek

„Serce psa” w kinach

od 30 września 2016