Aktualności

egzamin_b1

Zobacz polski zwiastun i plakat nowego filmu Cristiana Mungiu „Egzamin” – w kinach od 25 listopada

Już 25 listopada wejdzie do kin nowy, najbardziej osobisty film Cristiana Mungiu. W „Egzaminie” reżyser opowiada o ludziach mu bliskich: miejskiej klasie średniej. Intelektualistach, którzy swoimi codziennymi wyborami kształtują społeczeństwo Rumunii.

Reżyser o filmie: 
„Egzamin” przede wszystkim naświetla ten moment, kiedy człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że większość życia ma już za sobą. Wszystkie ważne decyzje zostały podjęte i dlatego jest się w tym, a nie innym miejscu. Często życie w tym wieku nie wygląda tak, jak wyobrażaliśmy to sobie za młodu. Ale stało się i nic już za bardzo nie można zmienić. Jest jednak coś, co można zrobić. Coś, co nadałoby sens wszystkim niepowodzeniom, jakie ma się na koncie: wciąż można uratować własne dzieci, przekazać im dobrą naukę, pomóc im podjąć lepsze decyzje niż te, które samemu się podjęło. Nie jest jednak łatwo zadecydować, co powinno się wpoić własnym dzieciom. 

„Egzamin” to opowieść o kompromisach i zasadach, o decyzjach i wyborach, o indywidualizmie i solidarności, a także o wychowaniu, rodzinie i starzeniu się. To opowieść o rodzicu, który zastanawia się, co jest najlepsze dla jego dziecka – czy powinno ono radzić sobie w prawdziwym świecie czy ciągle mieć pod górkę, starając się postępować uczciwie i zmienić świat na tyle, na ile to możliwe.

 

Zachęcamy do obejrzenia polskiego zwiastuna filmu.

OPIS FILMU

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

„Egzamin” to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.

„Egzamin” w kinach

od 25 listopada 2016