Aktualności

SynSzawla_B1_lekki

Zobacz polski plakat i zwiastun filmu „Syn Szawła” – w kinach od 22 stycznia 2016

Przedstawiamy polski plakat oraz zwiastun filmu „Syn Szawła”. Nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes debiut 38-letniego László Nemesa to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz dotykający koszmaru Holokaustu, który przejdzie do historii kina. Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

Na tegorocznej edycji festiwalu Camerimage w Bydgoszczy operator filmu, Mátyás Erdély, został uhonorowany jedną z głównych nagród – Brązową Żabą. „Syn Szawła” został również nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny oraz jest węgierskim kandydatem do Oscara, z dużymi szansami na nominację w tej samej kategorii.

OPIS FILMU
Rok 1944, Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

„Syn Szawła”

w kinach od 22 stycznia 2016