Aktualności

Blokada_B1_bez logotypow

Zobacz polski plakat filmu „Blokada”, zwycięzcy projektu Scope100. Film w kinach od 24 czerwca.

Przedstawiamy polski plakat filmu „Blokada” w reżyserii Emina Alpera („Za wzgórzem”), który 24 czerwca trafi do kin. Film do dystrybucji wybrali widzowie w ramach nowatorskiego projektu Scope100, którego twórcą jest Gutek Film. 

Intensywny, psychologiczno-socjologiczny dramat z nadciągającą apokalipsą w tle.   ☛ Variety

Jeden z najodważniejszych tureckich filmów ostatnich lat.   ☛ Leiflacroix

Techniczne umiejętności reżysera są imponujące. Pomysłowe łączenie dźwięku z muzyką, oszczędne oświetlenie, dobór lokacji i świetni aktorzy sprawiają, że trafia do nas jego przekaz.   ☛ Screen Daily

Przejmująca atmosfera kojarzyć się może ze „Wstrętem” Polańskiego bądź z „Nierozłącznymi” Cronenberga.   ☛ TIFF.net

Jeden z najciekawszych filmów opisujących polityczną mentalność współczesnej Turcji.   ☛ Albawaba.com

Film został też doceniony przez środowisko filmowe, zdobywając m.in. 3 nagrody podczas MFF w Wenecji 2015 – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Specjalna Nagroda Jury – a w tym roku 4 nagrody Stowarzyszenia Tureckich Krytyków Filmowych (Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepszy Montaż). 

OPIS FILMU
„Blokada” to odkrycie zeszłorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie film otrzymał 3 nagrody, a zarazem zwycięzca drugiej edycji ogólnopolskiego projektu Scope100. Zaskakująco celna, porażająca wizualnie wizja współczesnego świata, który przenika wszechobecna atmosfera inwigilacji, zagrożenia terroryzmem i społecznego szaleństwa. Film w reżyserii Elmina Alpera otrzymał Nagrodę Specjalną jury w Wenecji przyznaną przez wybitnych reżyserów: Alfonso Cuarona („Grawitacja”), Pawła Pawlikowskiego („Ida”), Nuri Bilge Ceylana („Zimowy sen”) i Hou Hsiao-hsiena („Zabójczyni).

Na obrzeżach 14-milionowej metropolii, w atmosferze społecznych napięć, lęku i podejrzliwości, dochodzi do spotkania dwóch braci, którzy nie widzieli się od 20 lat. Khadir zostaje wypuszczony z więzienia pod warunkiem tajnej współpracy z policją. Będzie musiał zaskarbić sobie zaufanie pełnego podejrzeń, opuszczonego przez żonę i dzieci Ahmeda. Jednak bracia nie zdają sobie sprawy, że prawdziwe zagrożenie czyha bliżej niż im się wydaje…

Scope100-B1

Scope100 to druga edycja przedsięwzięcia zainicjowanego w 2014 roku. Dzięki widzom w zeszłym roku na polskie ekrany trafiły filmy „Magical Girl” i „Party Girl”.

W ramach Scope100 Gutek Film zaprosił 100 widzów z całej Polski do obejrzenia 10 najnowszych europejskich produkcji, które nie trafiły jeszcze do polskich kin. Były wśród nich filmy pokazane na najważniejszych festiwalach filmowych (Cannes, Wenecja, Berlinale, San Sebastian), m.in. najnowsze filmy Athiny Rachel Tsangari („Chevalier”), Arnauda Desplechina (nagrodzony Cezarem dla Najlepszego Reżysera „My Golden Days”) oraz Lucile Hadzihalilovic („Evolution”).

Zazwyczaj to dystrybutor decyduje o tym, która produkcja trafi do kin. Tym razem decyzja należała do widzów, którzy ocenili wszystkie filmy i wybrali najlepszy – „Blokadę”. 

„Blokada” w kinach

od 24 czerwca 2016