Aktualności

Serce_psa_B1

Zobacz polski plakat do filmu „Serce psa” królowej nowojorskiego undergroundu Laurie Anderson

Prezentujemy polski plakat filmu „Serce psa” w reżyserii królowej nowojorskiego undergroundu Laurie Anderson. 

Jak mówi sama artystka: W samym centrum „Serca psa” znajduje się pytanie, o to czym są historie? Jak powstają i jak są opowiadane? W trakcie prac prowadził mnie duch Davida Fostera Wallace’a, którego zdanie „Każda historia o miłości to historia o duchach” służyło mi za mantrę. Moimi przewodnikami byli także Wittgenstein (język mający moc tworzenia świata) oraz Kierkegaard z jego tezą o tym, że życie rozumie się patrząc wstecz.

W „Sercu psa” pojawia się wiele cytatów, obrazów i opowieści zaczerpniętych od innych pisarzy i artystów. Wśród nich znajdują się Gordon Matta-Clark, rzeźbiarz i przyjaciel Anderson, filozofowie Ludwig Wittgenstein i Søren Kierkegaard, czy David Foster Wallace, którego zdanie „ Każda historia o miłości to historia o duchach” było pierwszym tytułem filmu. Z kolei Lou Reed, mąż artystki – któremu „Serce psa” jest dedykowane – podarował filmowi codę. Jego piosenka „Turning Time Around” pojawia się na napisach końcowych.

OPIS FILMU

Osobisty, poruszający film królowej nowojorskiego undergroundu. | Małgorzata Sadowska, Newsweek Polska

„Serce psa” to film w reżyserii Laurie Anderson, piosenkarki i performerki. To medytacyjna podróż w wewnętrzny świat artystki, pełna muzyki, nowojorskich pejzaży i snów. Anderson dzieli się z nami swoimi przemyśleniami na temat życia i śmierci, nauk buddyzmu, a także wspomina związki z najbliższymi jej ludźmi i zwierzętami. Zaskakujący i nowatorski, niezwykły hołd dla męża Lou Reeda i ukochanej terierki Lolabelle, premierowo pokazywany w konkursie festiwalu filmowego w Wenecji 2015.

Ten skromny film wydał mi się najciekawszy spośród wszystkich tytułów pokazywanych na ostatnim festiwalu filmowym w Wenecji. Laurie Anderson (…) tworzyła muzyczne projekty z Philipem Glassem, Brianem Eno, Johnem Zornem, a także zmarłym w 2013 roku Lou Reedem, który był jej mężem. (…) „Serce psa” było dla mnie osobistym spotkaniem z kimś kogo znam, lubię jego głos i chcę słuchać jego myśli. Ktoś powiedział, że ten film to myśli pisane kamerą. | Roman Gutek

„Serce psa” w kinach

od 30 września 2016