Aktualności

egzamin_still-1

Zmiana w repertuarze GF: nowy film Cristiana Mungiu „Egzamin” w kinach od 25 listopada

Zwracamy uwagę na zmiany w jesiennym repertuarze Gutek Film. 25 listopada zamiast „American Honey” Andrei Arnold do kin trafi „Egzamin” Cristiana Mungiu. 

OPIS FILMU

Cristian Mungiu – laureat Złotej Palmy, który filmem „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni” szturmem wdarł się do panteonu europejskich reżyserów – stworzył swój najbardziej osobisty obraz. W „Egzaminie” opowiedział o ludziach mu bliskich: miejskiej klasie średniej. Intelektualistach, którzy swoimi codziennymi wyborami kształtują społeczeństwo Rumunii.

Romeo Aldeo jest zbliżającym się do pięćdziesiątki lekarzem z Klużu. Jego córka właśnie zdaje maturę, ma pojechać na studia za granicę. Ale tuż przed egzaminami zostaje napadnięta na ulicy. W obawie o jej rezultaty na maturze ojciec bierze sprawy w swoje ręce i postanawia załatwić roztrzęsionej córce dobry wynik. Mungiu kwestionuje moralność dzisiejszej Rumunii. Pokazuje świat przesiąknięty korupcją, kłamstwem, hipokryzją. Powszechna degrengolada zaczyna się tu i teraz: od nieszczerości wobec bliskich i pozornie drobnych nieuczciwości.

Zrobiłem ten film dla swoich dzieci – mówi Mungiu, nagrodzony za reżyserię „Egzaminu” na ostatnim festiwalu w Cannes. Stawką w tej realistycznej historii jest przyszłość kolejnego pokolenia. Reżyser zadaje pytanie: jaką mentalność odziedziczy ono po rodzicach?

Opracowanie: Krzysztof Kwiatkowski dla festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty 2016.

„Egzamin” w kinach

od 25 listopada 2016