Aktualności

73rd Annual Golden Globe Awards - Season 73

Złoty Glob dla „Syna Szawła”! Odtwórca głównej roli z wizytą w Polsce.

Na wczorajszej Gali rozdania nagród filmowych przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy – Złotych Globów – laureatem w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny został węgierski „Syn Szawła” w reż. László Nemesa. Jak podkreśliła wręczająca nagrodę Helen Mirren, to pierwszy Złoty Glob dla filmu z Węgier. 

Złote Globy uznawane są często za zapowiedź tego, co wydarzy się na Oscarach, a „Syn Szawła” znalazł się również na oscarowej „krótkiej liście” w tej samej, zagranicznej kategorii. Oscarowe nominacje poznamy w najbliższy czwartek, 14 stycznia.

Z okazji polskiej premiery filmu „Syn Szawła”, do Polski przyjeżdża odtwórca głównej roli - Géza Röhrig. Aktor spotka się z publicznością podczas dwóch premierowych pokazów filmu:

☛ 22 stycznia (piątek), godz. 19:00 | Kino Muranów | Warszawa
23 stycznia (sobota), godz. 19:30 | Kino Nowe Horyzonty | Wrocław

OPIS FILMU
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować hitlerowcom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

Debiut 38-letniego László Nemesa – nagrodzony Grand Prix na tegorocznym festiwalu w Cannes – przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.

„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

„Syn Szawła” to perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina.

„Syn Szawła” w kinach
od 22 stycznia 2016