Aktualności

tonierdmann_02

„Toni Erdmann” wygrywa festiwal filmowy Tofifest 2016

W ostatnią sobotę ogłoszono laureatów 14. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu. Najlepszym filmem w konkursie głównym On Air został „Toni Erdmann” w reżyserii Maren Ade, zdobywając Grand Prix – nagrodę Złotego Anioła. Międzynarodowe jury w składzie Jacek Szumlas, Kinga Dębska, Tómas Lemarquis, Sonja Richter, Małgorzata Sadowska jednogłośnie podjęło decyzję o zwycięstwie niemieckiego „Toniego Erdmanna” .

W ubiegłym roku na toruńskim festiwalu, zwanym „niepokornym festiwalem” nagrodę Grand Prix – Złotego Anioła otrzymał inny film dystrybuowany przez Gutek Film –  „Barany. Islandzka opowieść” Grímura Hákonarsona.

OPIS FILMU

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

„Toni Erdmann” w kinach

od 27 stycznia 2017