Aktualności

tonierdmann_02

„Toni Erdmann” laureatem Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016

Film „Toni Erdmann” w reżyserii niemieckiej reżyserki Maren Ade („Wszyscy inni”) został laureatem Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX 2016, pokonując w finale animowane „Życie Kabaczka” Claude’a Barrasa oraz „Otwierając oczy” Leyli Bouzid.

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Film zdobył również Grand Prix Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI, jest także niemieckim kandydatem do Oscara. 

„Toni Erdmann” to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Nagroda Filmowa LUX, która celebruje w tym roku 10. rocznicę, jest corocznie przyznawana przez Parlament Europejski. Laureata wyłaniają w głosowaniu posłowie do Parlamentu Europejskiego, a jej celem jest zwiększenie obiegu europejskich filmów w Europie i zapoczątkowanie ogólnoeuropejskiej debaty o ważnych kwestiach społecznych.

W dniach 25-27 listopada zapraszamy na Dni Nagrody LUX do Kina Muranów, w ramach których można obejrzeć 3 finałowe filmy. Wstęp na pokazy jest bezpłatny – należy wcześniej odebrać darmowe wejściówki. Liczba biletów na każdy seans jest ograniczona.

2016-lux-film-prize-luxfilmdays_fb_pl

ŻYCIE KABACZKA (Ma vie de Courgette), reż. Claude Barras, Szwajcaria, Francja
25 listopada (piątek), godz. 19:00 (projekcja filmu poprzedzona debatą)

Kabaczek to dzielny mały chłopiec. Odkąd stracił mamę, jest przekonany, że jest sam na świecie. To się zmieni, gdy w domu dziecka zaprzyjaźni się z Simonem, Ahmedem, Jujube, Alice i Béatrice. A także Camille… Każde z nich ma swoją historię, równie trudną jak oni sami są wrażliwi. Ale gdy masz prawie 10 lat, jeszcze wiele jest do odkrycia – jak to jest być zakochanym, mieć paczkę przyjaciół, a nawet być szczęśliwym.

TONI ERDMANN, reż. Maren Ade, Niemcy, Austria, Rumunia
26 listopada (sobota), godz. 19:00

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

OTWIERAJĄC OCZY (À peine j’ouvre les yeux), reż. Leyla Bouzid, Francja, Tunezja, Belgia, Zjednoczone Emiraty Arabskie
27 listopada (niedziela), godz. 19:00

Tunis, lato 2010 r., na kilka miesięcy przed rewolucją. 18-letnia Farah zdaje maturę, rodzina widzi w niej przyszłego lekarza, lecz dziewczyna ma inny pomysł na siebie. Wbrew woli matki śpiewa w ambitnym zespole rockowym, żyje pełnią życia, odkrywa miłość i miasto nocą. Gdy z zespołem zaczyna występować w stołecznych kawiarniach, do matki prędko docierają informacje o „bezwstydnym” zachowaniu córki w miejscach zastrzeżonych dla mężczyzn. Próbuje powstrzymać córkę, ale na próżno. Farah buntuje się poprzez muzykę, wyrażając nadzieje wszystkich młodych ludzi.