Aktualności

toni-edrdmann

„Toni Erdmann” aż z 5 nominacjami do Europejskich Nagród Filmowych – film w kinach od 27 stycznia 2017

W miniony weekend podczas Festiwalu Filmowego w Sewilli Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Europejskich Nagród Filmowych zwanych „Europejskimi Oscarami”. Wśród nominowanych nie mogło zabraknąć tytułów z katalogu Gutek Film.

Najwięcej nominacji, bo aż 5 w kategoriach: film, reżyseria, scenariusz oraz najlepsza aktorka i najlepszy aktor, otrzymała komedia Maren Ade „Toni Erdmann”.  Film wejdzie do polskich kin 27 stycznia 2017. To pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Podczas ostatniego festiwalu w Cannes, w rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen, film otrzymał najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie.

Cieszą nas również 2 nominacje dla „Egzaminu” Cristiana Mungiu za reżyserię i scenariusz. Polska premiera filmu już 25 listopada. Mungiu został już doceniony za reżyserię „Egzaminu” przez jury tegorocznego festiwalu w Cannes. To przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.

3 nominacje otrzymała też  „Julieta” Pedro Almodóvara w kategoriach: film, reżyseria oraz łączoną nominację dla aktorek Emmy Suárez i Adriany Ugarte.

W kategorii Europejski Dokument nominację dostał niezwykły film „Mr Gaga” Tomera Heymanna. Jego bohaterem jest Ohad Naharin – dyrektor artystyczny słynnego Batsheva Dance Company – jeden z najbardziej innowacyjnych i oryginalnych współczesnych choreografów, który zmienił myślenie o tej sztuce. Film wejdzie do kin w marcu 2017.

Nie należy pominąć również nominacji dla Trine Dyrholm za główną rolę w „Komunie” Thomasa Vinterberga.

29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu.

OPIS FILMU

Pokazana w konkursie ostatniego festiwalu w Cannes komedia „Toni Erdmann” stała się wydarzeniem imprezy. W rankingu międzynarodowej krytyki prowadzonym przez magazyn Screen otrzymała najwyższe oceny spośród wszystkich filmów recenzowanych w ostatniej dekadzie. Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom na niemieckich przedmieściach. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

„Toni Erdmann” to przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. To historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie szalony Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

„Toni Erdmann” w kinach

od 27 stycznia 2017