Aktualności

thesquare_plakat

„The Square” Szwedzkim kandydatem do Oscara 2017 – zdobywca Złotej Palmy w kinach od 15 września

Wczoraj, 23 sierpnia, Szwedzki Instytut Filmowy ogłosił, że filmem reprezentującym Szwecję w przyszłorocznym oscarowym wyścigu w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny będzie nagrodzona Złotą Palmą Cannes 2017 czarna komedia „The Square” w reż. Rubena Östlunda. Szwedzki reżyser serią komicznych sytuacji sportretował współczesny świat, doprowadzając do czołowego zderzenia politycznej poprawności z tym, co w każdym z nas dzikie i zwierzęce. W rolach głównych Elisabeth Moss (seriale „Opowieść podręcznej” i „Tajemnice Laketop”), Dominic West („Dumni i wściekli”) oraz Claes Bang.

Poprzedni film reżysera, „Turysta” (Force Majeure), został laureatem Nagrody Jury w sekcji Un Certain Regard Festiwalu w Cannes 2014, był również nominowany do Złotych Globów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Niestety, oscarowej nominacji nie zdobył, do czego odniósł się wczoraj reżyser: Poprzednim razem było strasznie. Obejrzyjcie na YouTube filmik: Swedish director freaks out when he misses out on Oscar nomination i zobaczycie, o czym mówię. Mam nadzieję, że tym razem rezultat będzie mniej bolesny.

W maju br „The Square” został nagrodzony jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie filmu: Złotą Palmą festiwalu w Cannes. Podczas festiwalowego pokazu film wywołał zachwyty i dziki śmiech. Śmiali się widzowie i śmiało się jury, w którym o nagrodach decydowali Pedro Almodóvar, Maren Ade, Paolo Sorrentino i Park Chan-wook. Teraz „The Square” ma szansę na oscarową nominację w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Finałowa piątka zostanie ogłoszona w styczniu 2018, a sama ceremonia rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018. 

☛ Bardzo inteligentny i przezabawny film. Film.org.pl

☛ Są w tym filmie sceny prawdziwe magnetyzujące, gdy czas się zatrzymuje, świat przestaje istnieć, a widz zostaje przykuty do ekranu, z fascynacją obserwując wydarzenia i zastanawiając się, w jakim kierunku to dalej podąży. Kinofilia

☛ „The Square” to przede wszystkim opowieść o narzuconych przez kulturę granicach tolerancji. Gdzie kończy się empatia i zrozumienie, a zaczyna bierność na agresję oraz przymykanie oczu na próby destrukcji kruchego, społecznego porządku? To pytanie Östlund pozostawia otwartym. Lecz nie ma wątpliwości, zwłaszcza w tak niestabilnej sytuacji geopolitycznej, że echem odbije się daleko poza Szwecją. Filmweb.pl

„The Square” w kinach

od 15 września 2017