Aktualności

CHRONIC - Still 1

Świetnie oceniany, poruszający „Opiekun” z Timem Rothem od dziś w kinach!

Od dziś w kinach film „Opiekun” z Timem Rothem w roli głównej. W 2012 Roth przewodniczył jury canneńskiej sekcji Un Certain Regard, które główną nagrodę przyznało filmowi „Pragnienie miłości” Michela Franco. Aktor zafascynowany twórczością młodego reżysera zgłosił się do niego z propozycją, że zagra w jego kolejnym filmie. Tak powstał „Opiekun”, który zbiera świetne recenzje, a krytycy podkreślają zwłaszcza oszczędną i delikatną, ale zapadającą w pamięć rolę Tima Rotha. 

Franco przekracza granice, poza które kino wychodzi rzadko. I robi to pięknie. Pomaga mu zaś w tym znakomity Tim Roth, wnoszący na ekran spokój i tajemnicę.
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Mocne i precyzyjne kino. 
Krzysztof Kwiatkowski, Wprost *****

Film Michela Franco nie przez przypadek został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes. Wyciszona, zdystansowana i paradokumentalna historia rozbitego wewnętrznie pielęgniarza kipi podskórnie od emocji.
Łukasz Adamski, wPolityce.pl 6/6 

To obraz sporo od widza wymagający, ale oferujący jeszcze więcej. Historia pielęgniarza opiekującego się ciężko chorymi ludźmi to opowieść o śmierci, ale i o potrzebie bliskości.
Aleksandra Nowak, Entertheroom.pl 

Kino artystyczne w pełnej krasie: wymagające, niejednoznaczne, nakręcone w dużej mierze na statycznych ujęciach, pozostawiające wyciąganie wniosków każdemu widzowi z osobna.
Darek Kuźma, Onet.pl

Recenzentowi zwykle trudno przyznać się do wzruszenia. (…) Są jednak filmy, w przypadku których nie potrafię i nie chcę udawać zdystansowanego klerka. Oglądam je ze wzruszeniem. Należy do nich „Opiekun” Michela Franco. (…) z każdą minutą tego posępnego moralitetu prawdy czułem się osobiście nim dotknięty, poruszony. Nawet nie jako widz, jako człowiek. 
Łukasz Maciejewski, Dziennik Gazeta Prawna *****

Franco dostarcza niezwykle poruszających obrazów, które bez grama czułostkowości, właściwie beznamiętnie, dają żywym i zdrowym lekcję współbycia z tymi, którzy jedną nogą są już po drugiej stronie. 
Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

„Opiekun” Michela Franco zabiera nas w regiony, w których kino porusza się z trudnością: terminalnej choroby, niepełnosprawności, cierpienia, śmierci. Łatwo w nich o kicz, sentymentalny, telewizyjny banał. Franco bezbłędnie udaje się ich uniknąć.
Jakub Majmurek, Filmweb.pl 8/10

Niewygodne kino ze scenariuszem nagrodzonym w Cannes, a przede wszystkim – ze świetną kreacją Tima Rotha.
Piotr Guszkowski, Co Jest Grane ****