Aktualności

Mustang1LD

Świetne recenzje filmu o tym, jak to jest być kobietą: „Mustang” od dziś w kinach. Obejrzyj fragmenty!

Od dziś w kinach francusko-turecki debiut „Mustang” w reż. Deniz Gamze Ergüven. Obsypany nagrodami, nominowany do najważniejszych światowych laurów, faworyt publiczności na wielu światowych festiwalach – ten film do jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych sezonu w europejskim kinie. Publiczność na całym świecie pokochała 5 żywiołowych sióstr, które walczą o to, by żyć tak, jak chcą, a krytycy w Polsce dołączyli do peanów na cześć „Mustanga”. Nie pozostaje nic innego, jak wybrać się do kina!

Rewelacyjny debiut tureckiej reżyserki. (…) Mimo powagi tematu jest w nim pewna lekkość, żywiołowa radość młodości oraz przyjemne ciepło, nie z klimatu Anatolii się biorące (choć może trochę…), ale z wewnętrznych relacji między kochającymi się siostrami. 
Paweł Mossakowski, Co Jest Grane 24 ****** 

Gdyby ktoś przed tym seansem powiedział mi, że zachwycę się filmem o dorastaniu pięciu nastolatek we współczesnej Turcji, pewnie zareagowałbym sceptycznie. A jednak „Mustang” Deniz Gamze Ergüven to film znakomity.
Jacek Szczerba, Gazeta Wyborcza 

To chwytający za serce delikatny dramat psychologiczny o pięciu nastoletnich siostrach buntujących się przeciwko konserwatywno-patriarchalnej tradycji rodzinnej.
Janusz Wróblewski, POLITYKA *****

Nie sposób nie oglądać go jak ostrzeżenia, ponieważ boleśnie pokazuje, jak wygląda piekło, zbudowane na lęku mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet. (…) Mądry i ważny film.
Łukasz Knap, Wirtualna Polska 8/10

„Mustang” to hołd dla niemożliwej do ujarzmienia młodości. Debiut Deniz Gamze Ergüven jednakowo dobrze sprawdza się jako film o dojrzewaniu, współczesna baśń i alegoria polityczna.
Piotr Czerkawski, Filmweb.pl 8/10

Debiut francuskiej reżyserki, Deniz Gamze Ergüven zachwyca świeżością. (…) To cudowna mieszanka humoru, politycznej deklaracji, ale przede wszystkim subtelny portret pięciu dorastających dziewcząt z małej, tureckiej miejscowości. 
Martyna Olszowska, Interia.pl 8/10

Wpisanie ostrego, feministycznego manifestu w strukturę kina młodzieżowego było strzałem w dziesiątkę. „Mustang” to jedno z najważniejszych, najczęściej nagradzanych wydarzeń filmowych w kinie europejskim minionego sezonu.
Łukasz Maciejewski, Dziennik Gazeta Prawna

OPIS FILMU
Nominowany do Oscara (w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny) debiut młodej reżyserki, który podbił serca canneńskiej publiczności, a jednocześnie wywołał ożywioną dyskusję dotyczącą wolności i praw współczesnych kobiet.

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu.

Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.