Aktualności

the-other-side-of-hope

Srebrny Niedźwiedź na Berlinale 2017 dla „Po tamtej stronie” Akiego Kaurismäkiego

Na zakończonym wczoraj Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera otrzymał Aki Kaurismäki za film „Po tamtej stronie” (The Other Side of Hope). Obraz został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę i powszechnie uznany za jeden z najlepszych filmów festiwalu. Jury uzasadniało swoją decyzję tym, że „nikt nie mówi takim językiem filmowym” jak Kaurismäki.

„Po tamtej stronie” legendarnego fińskiego reżysera, twórcy „Człowieka bez przeszłości”, „Człowieka z Hawru” i „Leningrad Cowboys jadą do Ameryki”, to czarna komedia opowiadająca historię obwoźnego sprzedawcy i syryjskiego uchodźcy, których życiowe drogi nieoczekiwanie krzyżują się w Helsinkach.

Należy zapamiętać „The Other Side of Hope”. (…) Arcydziełem być nie chce, co więcej, określeniem takowym gardzi i gębę sobie wyciera, ale tak naprawdę zasługuje na Złotego Niedźwiedzia, Srebrnego, na wszystkie. I to teraz, zaraz, już.
Marta Bałaga, Onet.pl

Ujmujący, urokliwy i niezwykle zabawny.
Indiewire.pl

To zaskakujący komediodramat o syryjskim uchodźcy, który szuka nowego domu w Helskinkach. Fiński reżyser nakręcił pełen empatii, a przy tym bardzo zabawny film, komentujący kryzys w Europie. W kuluarach typowano film Kaurismakiego do głównej nagrody.
Łukasz Knap, Wirtualna Polska

Takich filmów bardzo nam teraz potrzeba.
The Playlist

Cudowne w filmie Kaurismakiego jest to, że opowiadając o uchodźcach, nie ma w nim propagandy, moralizowania, poczucia, że oto oglądamy kino zaangażowane społecznie. Ten film jest nieprzegadany a jego siłą są obrazy, statyczne kadry, pełne surrealistycznej poetyki i czarnego humoru, choć nie tak radykalnie zakręconego jak u Roya Anderssona.
Mariola Wiktor, Dziennik.pl

Przezabawny, przede wszystkim dzięki doskonałemu scenariuszowi, sprytnemu montażowi i świetnemu aktorstwu. 
The Hollywood News

Dystrybutorem filmu w Polsce jest Gutek Film.