Aktualności

t7aDPTq1bar7mL4xo_xc5gMsRCIryMVMQFg3yw62Gs8

Spotkania filozoficzne z filmami Gutek Film: „Moja matka” w październiku w Warszawie, Poznaniu oraz Krakowie

Gutek Film i Uniwersytet Warszawski kontynuują jesienno-zimowy sezon Spotkań Filozoficznych w Kinie Muranów. 21 października (środa) o godz. 19:00 zapraszamy na kolejne Spotkanie Filozoficzne, w ramach którego pokażemy film „Moja matka”, najnowszy komediodramat Nanniego Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Po nim dyskusję z widzami poprowadzi dr Piotr Stankiewicz z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Sztuka życia według stoików”.

Bilety w cenie 20 zł.

Piotr Stankiewicz, ur. 1983, filozof związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Postuluje odnowioną wersję stoicyzmu jako aktualną i inspirującą filozofię na dzisiejsze czasy. Zajmuje się reformowaniem stoicyzmu, a także analizowaniem ograniczeń i problemów jakie się z takim stoicyzmem reformowanym wiążą. Autor „Sztuki życia według stoików” (WAB, 2014), prowadzi na Facebooku portal stoicki pt. „Sztuka życia według stoików”.

SPOTKANIA FILOZOFICZNE to cykl comiesięcznych spotkań, z których każde składa się z projekcji filmu z repertuaru Gutek Film oraz rozmowy z publicznością na temat bezpośrednio zainspirowany filmem.

———————–

Spotkania Filozoficzne w pozostałych miastach:

POZNAŃ: 21 października (środa) w Kinie Muza
Dyskusję po projekcji poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

KRAKÓW: 28 października (środa) w Kinie Pod Baranami
Dyskusję z widzami poprowadzi pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zachęcamy do udziału w spotkaniach jeśli: 

- poszukujesz odpowiedzi na istotne pytania dotyczące twojego życia,
- interesujesz się sprawami fundamentalnymi, których wielu ludzi w ogóle nie dostrzega,
- chcesz wyćwiczyć kreatywne myślenie, argumentowanie i jasne komunikowanie swoich myśli,
- cenisz wszechstronne myślenie, dzięki któremu łatwiej opanowywać nowe umiejętności, przystosowywać się do zmian i pokonywać lęk przed tym, co nowe,
- pragniesz pogłębić umiejętność trafnego analizowania rzeczywistości i samodzielnego myślenia, które uodporniają na manipulacje,
- wierzysz, że otwarty umysł i ciekawość świata nadają życiu smak i głębię.
Tego wszystkiego nauczy cię FILOZOFIA.

Zapraszamy!

OPIS FILMU

Najnowszy komediodramat Nanniego Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze.

Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?

Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.

„Moja matka” w kinach od 13 listopada 2015