Aktualności

medal-romana-15-kopia

Roman Gutek uhonorowany niemieckim odznaczeniem państwowym za promowanie niemieckiego kina w Polsce

16 maja (wtorek) Roman Gutek otrzymał z rąk ambasadora Niemiec Rolfa Nikela jedno z najwyższych niemieckich odznaczeń państwowych przyznawanych przez Prezydenta Niemiec – Krzyż Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Założyciel Gutek Film oraz prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty został uhonorowany w uznaniu za zasługi na rzecz polsko-niemieckiej wymiany kulturalnej i wieloletnią promocję niemieckiej sztuki filmowej w Polsce. 

W uzasadnieniu Ambasador Nikel podkreślił, że poprzez swoje zaangażowanie na rzecz popularyzowania kina niemieckiego w Polsce laureat ma „szczególne zasługi dla zagranicznej polityki kulturalnej naszego kraju i tym samym dla stosunków polsko-niemieckich”. 

Roman Gutek od początku swojej działalności angażował się w popularyzację kina niemieckiego w Polsce. Dzięki niemu w latach 80-tych w Polsce pokazywane były filmy takich reżyserów jak Wim Wenders, Volker Schlöndorff, Hans-Jürgen Syberberg, Rainer Werner Fassbinder i Margarethe von Trotta. Zorganizował pierwszą w Polsce retrospektywę filmów Wernera Herzoga, a także obszerną retrospektywę nowego kina niemieckiego „Niemcy jesienią – nowe kino zachodnioniemieckie 1962 –1984″. Kino niemieckie stanowi również ważną część jego pracy jako dystrybutora filmowego oraz organizatora MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. We Wrocławiu jest gospodarzem odbywającego się co roku Tygodnia Filmu Niemieckiego. W 2016 roku wraz z Goethe-Institut w Warszawie zorganizował retrospektywę filmów Wima Wendersa, a w ramach projektu „Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016″, którego był kuratorem, zorganizował cykl „Mistrzowie Kina Europejskiego” prezentujący filmy europejskie, w tym także kilka filmów reżyserów niemieckich. Ukoronowaniem jego dotychczasowych dokonań jest film „Toni Erdmann”, w dystrybucji Gutek Film.

Jak zaznaczył Ambasador Nikel, Roman Gutek jest „wyjątkowym partnerem Ambasady, konsulatów generalnych oraz placówek Goethe-Institut w Polsce” i od momentu ich powstania był – i jest – ich ważnym doradcą w dziedzinie kultury i filmu.

W wywiadzie dla Goethe-Institutu Roman Gutek tłumaczył, jak rozumie swoją rolę jako „ambasadora” niemieckiej kultury w Polsce:

Dla mnie w życiu i w pracy najważniejsi są ludzie, ze swoją innością, swoimi pomysłami, ideami. Chodzi o to, żebyśmy mogli się poznawać, spotykać, rozumieć, inspirować, uczyć się od siebie nawzajem. I kino w tym bardzo pomaga. Najfajniejsze są bezpośrednie relacje, a nie te zadekretowane przez polityków. Poznałem wielu fantastycznych Niemców, wielu z nich zaprosiłem do Polski. Często, mimo że jesteśmy sąsiadami, była to ich pierwsza wizyta w naszym kraju. Prezentuję w Polsce od lat niemieckie kino, bo jest ciekawe. Mam nadzieję, że przy okazji pomaga ludziom odkrywać, jak bardzo jesteśmy podobni. Nadal będę to robił. Odznaczenie nic tu nie zmieni, choć oczywiście jest mi bardzo miło z tego powodu. 

Całość rozmowy Jakuba Majmurka z Romanem Gutkiem: https://www.goethe.de/Gutek