Aktualności

OUR LITTLE SISTER - Still  7

Relaksująca, wiosenna wizyta w Japonii: „Nasza młodsza siostra” od dziś w kinach!

Od dziś w kinach film „Nasza młodsza siostra” mistrza japońskiego kina Hirokazu Kore-edy. Ta subtelna, ciepła i poruszająca opowieść o czterech siostrach mieszkających w starym domu w Kamakurze pod Tokio podbija serca widzów na całym świecie, wygrywając w rankingach na najsmaczniejszy film roku. Zapraszamy na seans pełen kwitnących wiśni, makreli z ryżem oraz wina śliwkowego.

Po prostu – wizualna uczta. Jednak ten uroczy melancholijno-sentymentalny klimat pewnie szybko wyszedłby wam bokiem, gdyby nie towarzyszyła mu wciągająca historia.
     ☛ Karolina Pasternak, NEWSWEEK ****

„Nasza młodsza siostra” ma szansę awansować również na jeden z najsmaczniejszych filmów ostatnich lat. Kore-eda przywołuje kolejne smaki z godnym Prousta namaszczeniem. (…) Kore-eda zaproponował nam prawdziwy filmowy rarytas.
     ☛ Aleksandra Nowak, Enter the Room

Film Kore-edy emanuje ciepłem; reżyser nadaje mu kojący, liryczny nastrój. Postaci są jak starzy, dawno nie widziani znajomi (…) wszystko to tworzy piękną opowieść o przemijaniu i powrotach.
     ☛ Dominika Bierczyńska, Miesięcznik KINO

Codzienność bohaterek układa się w balladę o miłości, przywiązaniu, tradycji i szczęściu. I nie jest to błaha opowieść (…).
     ☛ Magazyn URODA ŻYCIA *****

Śmiało można powiedzieć, że Koreeda osiągnął mistrzostwo w budowaniu zniuansowanych portretów rodzinnych (…) kameralna opowieść Koreedy uczy zrozumienia dla odmienności lepiej niż najlepsza grupowa terapia.
     ☛ Marcin Stachowicz, Filmweb.pl 7/10

Czas spędzony w towarzystwie sióstr z filmu Hirokazu Kore-edy to nowela, której nie masz dosyć.
☛ Piotr Guszkowski, Co Jest Grane 24 ****

Męczą mnie już obrazy, o których pisze się, że „wydobywają z codzienności poezję”. Koreeda pokazuje jej prozę. Może dlatego „Nasza najmłodsza siostra” tak bardzo porywa.
☛ Krzysztof Kwiatkowski, Wysokie Obcasy

W „Naszej młodszej siostrze”, delikatnym, wyciszonym dramacie, utrzymanym w klimacie nostalgicznych sztuk Czechowa, Hirokazu Koreeda podejmuje temat powracający w jego twórczości jak bumerang: opuszczone przez rodziców dzieci próbują same tworzyć namiastkę rodziny. 
☛ Janusz Wróblewski, POLITYKA *****

Miło popatrzeć na świat, w którym o trudnych sprawach da się porozmawiać jak człowiek z człowiekiem, bez niekontrolowanych emocji czy chwytów poniżej pasa. 
☛ Magazyn SENS

Japoński reżyser, Koreeda Hirokazu, po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem w budowaniu subtelnych obrazów z materiału, z którego bardzo łatwo można byłoby zrealizować operę mydlaną.
☛ Martyna Olszowska, Interia.pl 8/10

OPIS FILMU
Po nagrodzonym przez jury festiwalu w Cannes 2013 filmie „Jak ojciec i syn” Hirokazu Kore-eda powraca z – inspirowaną kinem Ozu – subtelną opowieścią o miłości i bliskości.

Trzy siostry mieszkają w wielkim, starym domu w Kamakurze pod Tokio. Kiedy dowiadują się o śmierci ojca, którego nie widziały od 15 lat, jadą na daleką prowincję, aby wziąć udział w pogrzebie. Tam poznają swoją nastoletnią przyrodnią siostrę, o której istnieniu nie wiedziały. Zapraszają ją, by zamieszkała razem z nimi i postanawiają zrobić wszystko, by młoda dziewczyna poczuła się częścią rodziny.

Film Hirokazu Kore-edy, jednego z najbardziej uznanych współczesnych reżyserów, to realistyczny i pełen niuansów portret relacji między czterema siostrami, a także słodko-gorzka opowieść o ludziach żyjących w nadmorskim mieście. Na tle niezwykłej przyrody opowiada poruszającą historię o skomplikowanych emocjach, poszukiwaniu siebie i powstawaniu prawdziwej rodziny.

Na tegorocznej ceremonii nagród Japońskiej Akademii Filmowej (japońskich Oscarów) film otrzymał 5 statuetek, w tym dla Najlepszego Filmu, Reżysera oraz za Najlepsze Zdjęcia, tym samym stając się najlepszym japońskim filmem minionego roku.