Aktualności

SKARB_B1

Polski plakat i zwiastun rumuńskiej czarnej komedii: „Skarb” w kinach od 3 czerwca

Zachęcamy do obejrzenia polskiego zwiastuna oraz plakatu nowego filmu Corneliu Porumboiu („12:08 na wschód od Bukaresztu”), pokazywanego na festiwalu w Cannes 2015.

„Skarb” to czarna komedia, a jednocześnie osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego. W lekki i dowcipny sposób opowiada fascynującą historię o poszukiwaniu tajemniczego skarbu, celnie i bez znieczulenia punktując przy tym ludzkie ułomności. 

Niesłychanie zabawny, wciągający i z zaskakującym zakończeniem.
          ☛ The Playlist

Tym filmem Porumboiu udowadnia, że jednym z najoryginalniejszych reżyserów ostatnich lat.
          ☛ Screen International

Ten film naprawdę jest skarbem.
          ☛ The New York Times

Genialnie skonstruowana komedia.
          ☛ The New Yorker

OPIS FILMU
Czarna komedia, osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego.

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

„Skarb” sprawia wrażenie dokumentu, jest nakręcony w charakterystycznym stylu współczesnych rumuńskich reżyserów, którzy do perfekcji opanowali umiejętność opowiadania fascynujących historii za pomocą prostej formy. Na tym tle prezentuje się lekko i dowcipnie, celnie i bez znieczulenia punktując ludzkie ułomności.

„Skarb” w kinach

od 3 czerwca 2016