Aktualności

3plakaty

„Paterson” i „Gimme Danger” Jarmuscha oraz „American Honey” Arnold w programie American Film Festival

25 października rusza 7. edycja American Film Festival we Wrocławiu. W programie znalazły się przedpremierowo 3 tytuły z repertuaru Gutek Film.

Na otwarcie festiwalu widzowie obejrzą rewelację tegorocznego festiwalu w Cannes – „Patersona” Jima Jarmuscha. Największy buntownik amerykańskiego kina na przekór dyktatowi konsumpcji i efekciarstwa zrobił film będący pochwałą zwyczajności. Tytułowy bohater, skromny kierowca autobusu (znany z serialu „Dziewczyny” Adam Driver), żyje nieśpiesznym rytmem wyznaczanym przez poranny pocałunek z żoną Laurą, pracę i wieczorne spotkania przy piwie z grupą typowo Jarmuschowskich ekscentryków. Autor „Broken Flowers” okruchy codzienności zamienia w czystą poezję, podobnie jak jego bohater notujący wiersze w sekretnym zeszycie.

W sekcji Special Docs Jim Jarmusch ujawni również swój dokumentalny pazur, prezentując „Gimme Danger”, opowieść o innym niepokornym artyście Iggim Popie i jego grupie The Stooges. Zaprzyjaźniony z muzykiem reżyser (Iggy Pop zagrał w jego filmach „Truposz” oraz „Kawa i papierosy”) potrafi wyciągnąć od tego „scenicznego zwierzęcia” nie tylko smakowite anegdoty, ale i zaskakująco intymne zwierzenia. Portretuje obfitującą w niekończące się wzloty, upadki, narkotykowe ekscesy i muzyczne wolty karierę zespołu i jego krętą drogę do rockandrollowego panteonu.

W programie znalazł się również nowy film Brytyjki Andrei Arnold „American Honey”, który podbił tegoroczny festiwal w Cannes, zdobywając tam Nagrodę Jury. Nominowana do Oscara i wielokrotnie nagradzana w Cannes, jedna z najciekawszych reżyserek współczesnego kina zrealizowała szalone love story i nowoczesne kino drogi, którego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności. W rolach głównych Shia LeBeouf („Nimfomanka”, „Furia”), Riley Keough (serial „The Girlfriend Experience”) i debiutująca na ekranie Sasha Lane.

paterson-5-620x412

„Paterson”
reż. Jim Jarmusch, USA

W kinach od 25 grudnia 2016

Komedia Jima Jarmuscha, twórcy nagrodzonego Grand Prix festiwalu w Cannes filmu „Broken Flowers” i „Tylko kochankowie przeżyją”, z Adamem Driverem i Golshifteh Farahani („Co wiesz o Elli?”) w rolach głównych.

Pokazy filmu na 7. AFF:
☛ 25 października (wtorek), godz. 19:00
☛ 28 października (piątek), godz. 17:45

OPIS FILMU

Rewelacja tegorocznego festiwalu w Cannes i największe od wielu lat osiągnięcie artystyczne Jima Jarmuscha. Mimo upływu czasu twórca „Truposza”, bodaj największy buntownik kina amerykańskiego, wciąż nie łagodnieje.

Stanowiący pochwałę codzienności „Paterson” to film zrobiony na przekór dyktatowi konsumpcji i efekciarstwa. Tytułowy bohater (wspaniały Adam Driver), kierowca miejskiego autobusu, prowadzi uporządkowane życie u boku kochającej żony. Rytm jego dni odmierzają kojące rytuały, spośród których najważniejsze okazuje się regularne pisanie wierszy inspirowanych twórczością Williama Carlosa Williamsa i Franka O’Hary. Codzienność mężczyzny wyznaczają także spotkania z całą galerią Jarmuschowskich ekscentryków – przeżywającym zawód miłosny kompanem od kufla czy wiecznie narzekającym kolegą z pracy, który zazdrości kumplowi optymizmu i pogody ducha. Jednak w pewnym momencie stoicki spokój Patersona ulega zakłóceniu. Bohater zostaje zmuszony do ponownego przemyślenia życiowej filozofii.

Piotr Czerkawski dla American Film Festival

gimme-danger (2)

„Gimme Danger”
reż. Jim Jarmusch, USA

W kinach od 9 grudnia 2016

Jim Jarmusch, twórca „Tylko kochankowie przeżyją” i „Broken Flowers”, swoim nowym dokumentem składa hold jednej z najsłynniejszych grup rock’n’rollowych wszech czasów – The Stooges – i jej liderowi Iggy’emu Popowi.

Pokazy filmu na 7. AFF:
☛ 28 października (piątek), godz. 12:15
☛ 29 października (sobota), godz. 21:00

OPIS FILMU

Film Jima Jarmuscha w żaden sposób nie przypomina fanowskiej laurki dla Iggy’ego Popa i The Stooges. Zamiast tego – podobnie jak twórczość zespołu – jest przesiąknięty punkową energią. Muzycy opowiadają reżyserowi o artystycznych wzlotach i upadkach, a także z wyraźną satysfakcją wspominają swoje sceniczne prowokacje. Motywem przewodnim „Gimme Danger” pozostaje jednak, tak bardzo droga Jarmuschowi, kwestia twórczej niezależności.

Choć reżyser oddaje głos wszystkim żyjącym członkom The Stooges, show przed kamerą – tak jak na scenie – kradnie Iggy Pop. Muzyk i aktor, znany m.in. z „Truposza” czy „Kawy i papierosów”, ujmuje mieszanką gwiazdorskiej charyzmy, gawędziarskiej swady i poczucia humoru. Jak można było się spodziewać, wielką zaletą „Gimme Danger” pozostaje także ścieżka dźwiękowa. Oprócz tytułowej piosenki usłyszymy w filmie inne wielkie przeboje The Stooges, takie jak No Fun czy nieśmiertelne I Wanna Be Your Dog.

Piotr Czerkawski dla American Film Festival

American Honey

„American Honey”
reż. Andrea Arnold, USA, Wielka Brytania

W kinach od 10 marca 2017

Szalone love story w reżyserii jednej z najciekawszych reżyserek współczesnego kina, nominowanej do Oscara i wielokrotnie nagradzanej w Cannes Andrei Arnold („Fish Tank”). Nowoczesne kino drogi. Jego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności.

Pokazy filmu na 7. AFF:
☛ 28 października (piątek), godz. 20:30
☛ 29 października (sobota), godz. 17:30

OPIS FILMU

Szalone love story w reżyserii jednej z najciekawszych reżyserek współczesnego kina, nominowanej do Oscara i wielokrotnie nagradzanej w Cannes Andrei Arnold („Fish Tank”). Nowoczesne kino drogi. Jego młodzi bohaterowie szukają niezależności i wolności.

18-letnia Star (debiutująca na ekranie Sasha Lane) o niczym bardziej nie marzy niż o wyrwaniu się z małego miasteczka, gdzie mieszka z ojczymem i młodszym rodzeństwem. Po kolejnej domowej kłótni porzuca dotychczasowe życie i dołącza do przypadkowo spotkanej grupy rówieśników, którzy wspólnie jeżdżą po Ameryce. Łączy ich poszukiwanie przygody i łatwych pieniędzy. Włóczęga jest ich codziennością, motele ich domem, a życie – niekończącą się zabawą w rytmie popularnych przebojów. Przewodzi im Krystal (Riley Keough, którą pamiętamy z głównej roli w serialu „The Girlfriend Experience”), decydująca o tym, kto zostanie przyjęty do grupy, a kto z niej wyrzucony. Jej najbliższy współpracownik Jake (Shia LeBoeuf) bierze Star pod swoje skrzydła. Ich wspólne przygody na granicy prawa wkrótce przeradzają się w fascynację i uczucie, które zostanie wystawione na próbę.

Pełen energii „American Honey” podbił publiczność festiwalu w Cannes. Przez wielu krytyków film Andrei Arnold do samego końca był typowany do Złotej Palmy, ostatecznie otrzymał Nagrodę Jury z rąk George’a Millera. Reżyserka stworzyła współczesną opowieść inspirowaną autentycznymi historiami. W rolach drugoplanowych wystąpili debiutanci: młodzi ludzie, których Arnold spotkała na ulicach amerykańskich miast. I to właśnie oni wybrali utwory, które złożyły się na ścieżkę dźwiękową (Rihanna, Calvin Harris, Sam Hunt, Lee Brice, Raury, The Raveonettes, Bruce Springsteen).

„American Honey” to szalona podróż przez Stany z paczką przyjaciół przy dźwiękach ulubionych płyt. To pulsująca emocjami i muzyką opowieść o poszukiwaniu własnej drogi w życiu.

7. American Film Festival

25-30 października 2016

we Wrocławiu