Aktualności

thelma

Paranormalny thriller „Thelma” Joachima Triera norweskim kandydatem do Oscara

„Thelma” Joachima Triera to tegoroczny kandydat Norwegii do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Najnowszy film reżysera „Reprise. Od początku raz jeszcze”, „Oslo, 31 sierpnia” oraz „Głośniej od bomb” będzie walczył o nominację, a później – być może – o Oscarową statuetkę. Jego światowa premiera będzie miała miejsce na rozpoczynającym się dzisiaj MFF w Toronto. 

Początek studiów w Oslo to dla Thelmy początek nowego życia. Młoda kobieta nie tylko musi stawić czoła miłości, lecz także gwałtownym emocjom, których sama nie potrafi nazwać, a wręcz woli ich nie dostrzegać. Czy po tym, jak zawładną życiem jej i jej otoczenia, Thelma stawi czoła pytaniom o własną tożsamość?

Dystrybutorem filmu w Polsce jest firma Gutek Film, w której katalogu znalazły się łącznie 4 tytuły zgłoszone do tej pory do Oscarowego wyścigu. To (obok „Thelmy”): „Happy End”, reż. Michael Haneke (kandydat Austrii), „W ułamku sekundy”, reż. Fatih Akin (kandydat Niemiec) oraz „The Square”, reż. Ruben Östlund (kandydat Szwecji).

W uzasadnieniu norweska Komisja Oscarowa napisała: „Thelma” porusza widzów zarówno emocjonalnie, jak i intelektualnie. To film efektowny wizualnie, nowocześnie zrealizowany, z wieloma odniesieniami do filmowej klasyki. To dzieło, które trafi do szerokiej publiczności na całym świecie. 

Termin zgłaszania kandydatów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny mija 2 października 2017. Lista pięciu filmów nominowanych do Oscara w tej kategorii zostanie ogłoszona 23 stycznia 2018, a sama ceremonia rozdania Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 4 marca 2018.