Aktualności

zagubieni-8

Nowy film Petra Zelenki „Zagubieni” czeskim kandydatem do Oscara 2017 – zobacz polski zwiastun!

Członkowie Czeskiej Akademii Filmu i Telewizji (CFTA) na czeskiego kandydata do Oscara 2017 w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny wybrali film „Zagubieni”, najnowsze dzieło Petra Zelenki. Ten jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, twórca „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, powraca po 6 latach przerwy z pełną absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość polityczną satyrą na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”. Poprzedni film Zelenki „Bracia Karamazov” również był czeskim kandydatem do Oscara w 2008 roku.

Film „Zagubieni” zdobył 3 Nagrody Czeskich Krytyków Filmowych (dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz), zaś na tegorocznym rozdaniu Czeskich Lwów (czeskiego odpowiednika Oscarów) otrzymał Nagrodę za Najlepszy Scenariusz oraz za Najlepszy Montaż. „Zagubieni” znajdują się również na liście filmów walczących o Europejskie Nagrody Filmowe, których tegoroczne rozdanie odbędzie się 10 grudnia we Wrocławiu. 

Od powstania Republiki Czeskiej w 1993 roku jeden czeski film otrzymał Oscara (w 1997) w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny i był to film „Kola” w reż. Jana Svěráka. Dodatkowo dwa czeskie tytuły były w tej kategorii nominowane: „Musimy sobie pomagać” Jana Hřebejka (2000) oraz „Żelary” Ondřeja Trojana (2003). Najbardziej znany czeski reżyser Miloš Forman zdobył Oscara dwukrotnie, za filmy kręcone w USA: za „Lot nad kukułczym gniazdem” (1975) oraz za „Amadeusza” (1984). Nominowany był również za film „Skandalista Larry Flynt” (1996).

Termin zgłaszania filmów w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny upływa 3 października 2016 roku. Skróconą listę kandydatów poznamy 17 stycznia 2017, zaś listę nominowanych – 24 stycznia 2017.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 26 lutego 2017 roku w Los Angeles. 

OPIS FILMU
Petr Zelenka, jeden z najbardziej znanych współczesnych czeskich reżyserów, powraca po 6 latach przerwy z komedią „Zagubieni”. Nowy film twórcy „Roku diabła”, „Guzikowców”, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie” i „Braci Karamazow” to pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks „nieuczestniczenia we własnej historii”.

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Wszystko to z inteligentną ironią, w duchu padających w filmie słów Hrabala: Czesi to śmiejące się bestie.​​​​ „Zagubieni” aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

„Zagubieni” w kinach

od 14 października 2016