Aktualności

Moja matka B1

Nanni Moretti mistrzem uniwersalnych historii: „Moja matka” od dzisiaj w kinach!

Od dziś w kinach najnowszy film Nanniego Morettiego, nazywanego włoskim Woodym Allenem. „Moja matka” to hołd dla jego zmarłej pięć lat temu matki, ale też intymne wyznanie niepewności i bezradności. Jerzy Stuhr, przyjaciel reżysera, podkreśla, że obaj mają podobny stosunek do kina, które traktują jako sposób, żeby przyglądać się samemu sobie, osobiście, ale z dystansem, który sprawia, że opowiadane historie okazują się uniwersalne. Tak też jest z filmem „Moja matka”, który od dziś można oglądać na ekranach polskich kin.

Jeden z najwybitniejszych filmów tegorocznego Cannes. Nanni Moretti otwiera się przed widzem jak rzadko w dzisiejszym kinie. Głęboko, ale bez epatowania, z uśmiechem, jak przed kimś równym sobie.
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza

Lekki, pogodny, momentami rozbrajająco zabawny film o zapatrzonej w siebie artystce przeżywającej kryzys wieku średniego.
Janusz Wróblewski, Tygodnik POLITYKA  5/6

To piękna historia o różnych priorytetach życiowych, ale i o tym, jak mało wiemy o swoich bliskich. 
Barbara Hollender, Rzeczpospolita

Nanni Moretti w szczytowej formie. Szczery, subtelny, błyskotliwy, kameralny komediodramat.
Łukasz Adamski, wPolityce.pl  5/6

Trudno nie kochać Nanniego Moretti. Włoski reżyser posiada rzadką umiejętność sprawiania, że nawet najpoważniejsze tematy nie przygnębiają. (…) Robi to na tyle subtelnie, że aż do wzruszającego finału ma się wrażenie, że jego najnowsze dzieło to… komedia.
Marta Bałaga, Stopklatka.pl

„Moja matka” to film mądry mądrością, jakiej brakuje wielu reżyserom.
Michał Hernes, T-MOBILE Trendy

OPIS FILMU
Najnowszy komediodramat Nanni Morettiego, twórcy „Habemus Papam” oraz nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes filmu „Pokój syna”. Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze.

Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?

Nanni Moretti opowiada o zmaganiach Margherity w uniwersalny, pełen humoru i czułości sposób, odwołując się do wątków z własnego życia.