Aktualności

egzamin_still-3

Mistrz europejskiego kina powraca: Nagrodzony w Cannes „Egzamin” Cristiana Mungiu od dziś w kinach

Od dziś w kinach najnowszy film mistrza europejskiego kina Cristiana Mungiu – „Egzamin”, nagrodzony nagrodą za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes. Film twórcy „4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni” na pierwszy rzut oka prosty i skromny, okazuje się być wciągającym psychologicznym thrillerem, co podkreślają w recenzjach recenzenci.

Zapraszamy do kin!

To, co w wielu przypadkach byłoby wyłącznie politycznym oskarżeniem, rumuński mistrz Cristian Mungiu zamienia w fascynujący dramat zagubionego człowieka. (…) „Egzamin” pozostaje głęboko humanistycznym kinem o cenie, którą płacimy za chodzenie na skróty. Ręka rękę myje, ale jakimś cudem wszystkie są brudne.
☛ Michał Walkiewicz, Filmweb.pl 8/10

Nagrodzony za reżyserię w Cannes „Egzamin” ogląda się nie jak płaski społeczny moralitet, tylko zgoła sensacyjny, wciągający kryminał. (…) Świetny, przemawiający do wyobraźni obraz chaosu wartości w naszej części świata. 
☛ Janusz Wróblewski, POLITYKA 5/6

Znakomite, skromne kino wielkiego rumuńskiego reżysera Cristiana Mungiu.
☛ Uroda Życia

Film ma gęstość psychologicznego thrillera, w którym każda scena przynosi zaskakujący zwrot. 
☛ Anita Piotrowska, Tygodnik Powszechny

Mały film o dużych rzeczach to największy sukces.
☛ Bernadetta Trusewicz, fdb.pl 7,5/10

„Egzamin” to film o smutnej rzeczywistości, pozornie prosty i nieefektowny, ale okazuje się wielowarstwową ucztą do wielokrotnego smakowania.
☛ Ian Pelczar, Radio RAM

Pasjonujący film.
☛ Zwierciadło

OPIS FILMU

Romeo Aldea żyje od lat w małżeństwie, w którym nie ma miłości. Z uwagi na dobro dziecka odsuwa od siebie decyzję o rozwodzie, jednocześnie utrzymując potajemne kontakty z kochanką. Najważniejsze jest dla niego szczęście dorastającej córki, dla której zrobiłby wszystko. Próbuje stworzyć jej jak najlepsze warunki do startu w dorosłe życie i marzy o tym, by celująco zdała maturę, a potem wyjechała na studia do Wielkiej Brytanii. Jednak w obliczu dramatycznego zdarzenia bezgraniczna miłość i dobre chęci okażą się niewystarczające. Kłamstwa, hipokryzja i konieczność kompromisów uruchamiają lawinę wydarzeń, które wystawią mężczyznę i jego bliskich na próbę.

„Egzamin” to nagrodzony za najlepszą reżyserię w Cannes najnowszy film laureata Złotej Palmy za „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”. Przenikliwy obraz współczesnego człowieka rozdartego między wyznawanymi wartościami, a coraz dalej idącymi kompromisami.