Aktualności

scorsese1

Martin Scorsese na audiencji u papieża. Polska premiera filmu „Milczenie” 17 lutego 2017

Papież Franciszek przyjął dziś na prywatnej audiencji Martina Scorsese. Reżyser przebywa w Rzymie w związku z przedpremierowymi pokazami swojego najnowszego filmu „Milczenie”, który opowiada historię działalności jezuitów w XVII-wiecznej Japonii i prześladowań, jakich doświadczali tamtejsi chrześcijanie. Rozmowa Franciszka i Scorsese trwała ok. 15 minut, a reżyserowi towarzyszyła żona oraz dwie córki.

„Milczenie” swoją premierę światową będzie miało 23 grudnia, ale już wczoraj w Papieskim Instytucie Wschodnim, prowadzonym przez Towarzystwo Jezusowe, na zamkniętym pokazie obraz mogła obejrzeć grupa ok. 400 jezuitów z całego świata.

Dziś Martin Scorsese został przyjęty przez papieża Franciszka na prywatnej audiencji. Rozmowa trwała ok. 15 minut. Franciszek powiedział, że przed laty, przy łóżku trzymał książkę „Milczenie”, która stała się inspiracją dla najnowszego filmu Scorsese. Reżyser przekazał Franciszkowi dwa obrazy związane z podziemnym chrześcijaństwem w Japonii. Jednym z nich jest wizerunek Matki Bożej – dzieło japońskiego artysty z XVIII wieku. Z kolei każdy z uczestników spotkania otrzymał od papieża różaniec.

Najnowszy film nagrodzonego Oscarem za „Infiltrację” Martina Scorsese jest adaptacją opublikowanej w 1966 roku powieści japońskiego pisarza Shūsaku Endō, pod tym samym tytułem. Oparty na faktach, opowiada historię portugalskich jezuitów (Andrew Garfield i Adam Driver), którzy przedostają się potajemnie do Japonii, by odnaleźć swojego zaginionego mistrza (Liam Neeson). W kraju, gdzie wiara chrześcijańska jest karana śmiercią, ich przekonania i umiejętności przetrwania zostaną poddane najcięższej próbie.

Scorsese przeczytał książkę Endō w 1989 roku i od tamtego czasu pragnął przenieść ją na ekran. W jednym z wywiadów reżyser przyznał nawet, że film stał się dla niego swego rodzaju obsesją. To niezwykłe i bardzo osobiste dzieło Scorsese powstawało niemal trzy dekady.

Do współpracy przy realizacji filmu, jako konsultanta, Scorcese zaprosił o. Jamesa Martina, amerykańskiego jezuitę. Prócz tego, przygotowując się do roli, aktorzy spędzili kilkanaście dni na rekolekcjach w ciszy, w jednym z jezuickich centrów duchowości w Stanach Zjednoczonych. Z kolei autorem zdjęć jest Rodrigo Prieto, mający na swoim koncie współpracę nie tylko ze Scorsese, ale także Angiem Lee czy Pedro Almodovarem.

W Polsce premiera „Milczenia” będzie miała miejsce 17 lutego 2017 roku. Dystrybutorem jest Gutek Film.